İmalat yönetim sistemlerinin değerlendirilmesinde sistem fayda değer analizi yaklaşımı
Justification of manufacturing execution systems using system wide benefits value analysis
  1. Tez No: 184816
  2. Yazar: YUSUF SAİT TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İşletme Kaynak Planlaması (ERP) gibi sistemlerin, tek başlarına imalatçılarınoperasyonel ihtiyaçlarına cevap veremediği bilinen bir gerçektir. İyi şekilde uygulananbir ERP yazılımı yönetimsel ve operasyonel gelişme ve iyileştirmelere katkısağlayabilmekte fakat yapısı itibariyle üretimdeki hareketli değişimlere cevapverememektedir. Bunun neticesi olarak fabrikadaki üretim tabanı ile ERP sistemiarasında orta katman bir sistem olan İmalat Yönetim Sistemleri (ManufacturingExecution Systems-MES) ortaya çıkmıştır. Günümüzde MES çözümlerinin hayatageçirilmesi işletmelerin en kritik faaliyetlerinden biri haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı MES'in değerlendirilmesinde ve benimsenmesinde karar vericilereyardımcı olacak bir değerlendirme yöntemi önermektir. Bu amaçla, yapılan çalışmadaMES yatırım kararlarını değerlendirmek için, literatürde Sistem Fayda Değer Analizi(System Wide Benefits Value Analysis-SWBVA) ismiyle bilinen bir karar desteksistemi sunulmuştur.Çalışma beş bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünden sonra, İleri İmalatTeknolojilerinin (Advanced Manufacturing Technologies-AMT) değerlendirilmesindekullanılan geleneksel yöntemler özetlenmiştir. Bununla birlikte bu bölümde, MES'ingenel amaçları, mimari yapısı ve faydaları gibi genel bilgiler verilerek imalat yönetimsistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sistem fayda modeli ile SWBVA yönteminintanıtılması ve yöntemin sürecinin açıklanması sunulmuştur. Dördüncü bölüm MES'indeğerlendirilmesinde uygun bir sistem fayda değer modeli geliştirebilmek için, sistemkullanımıyla ortaya çıkabilecek faydaların belirlenmesini ve sistemin katkısınınhesaplanabilmesi için, yapılan değerlendirmeleri içermektedir. Yöntemde bulanıkuzman sistem yardımıyla, karar vericilerin girdi değerlerinin, fayda çıktı değerlerinedönüştürülmesi sağlanmıştır. Bunun için Matlab yazılımında yer alan bulanık mantıkuzman sistem aracı kullanılmıştır. Son bölümde, tüm bu prosedürlerden sonra eldeedilen nihai değerler tartışılmış, geleceğe dönük beklentiler için yorumlar yapılmış veöneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is well known fact that business systems such as Enterprise Resource Planning (ERP)can?t effectively meet all the operational requirements of manufacturers. A successfullyimplemented ERP will result in improvement in the business systems and operations,but existing structure of the ERP systems may not include the dynamics of the factoryfloor conditions. As a result, Manufacturing Execution Systems (MES), a middleexecution layer has been developed between the plant floor and ERP system. Recently,implementation of a MES solution has become a crucial activity for manymanufacturing firms.This study aims to propose a justification tool which can assist decision makers withMES adoption decisions. In this study, a process known as System Wide Benefits ValueAnalysis (SWBVA) is proposed as a decision support system for MES investmentdecision problems.The research consists of five sections. After the introduction section, summary oftraditional evaluation techniques for advanced manufacturing technologies? investmentsare given. Furthermore in this section, MES is examined by presenting some generalinformation as it?s purposes, architecture and benefits. In the third section anintroduction to the SWBVA along with a depiction of the benefits model and adescription of the SWBVA process are presented. The fourth section involvescustomizing a formal model of System Wide Benefits to suit the MES being evaluated,setting desired goods for each benefit being considered, and answering a series of inputquestions about the level of those benefits they feel can be obtained from such a MESimplementation. A fuzzy expert system is the internal mechanism used to manipulateuser inputs into crisp output values for each benefit category. Fuzzy logic toolbox inMatlab software is utilized to evaluate the model. In the last section the obtained resultsfollowing these procedures are discussed and some conclusions and suggestions aremade for future prospect.