Kuzey Marmara denizinde tsunami simülasyonları için gereken batimetrik datanın oluşturulması
Obtain the necessary bathy metric data for simulating tsunami in the Northern sea of Marmara
- Tez No: 104082
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Güncelliği nedeniyle depremle ilgili çalışmaların önem kazanması, olası bir tsunami tehlikesini incelemek açısından Marmara Denizi'nde, özellikle Adalar bölgesinde, tsunami simülasyonlarını gündeme getirmiştir. Bu amaçla, Marmara Denizi'nin Çınarcık Çukuru' nu ve Adalar' ı içine alan kuzeydoğu bölgesinin batimetrisi eğrisel yüzeylerle ifade edilerek istenen noktalarda derinliklerin elde edilmesi sağlanmıştır. Tsunamiler konusunda yapılan çalışmalar, özellikle sığ su bölgelerinde, tsunamilerin kıyılara yaptığı etkilerde dip formunun belirleyici olduğunu göstermektedir. Bir kıyıda ayrı ölçüm noktalarında tsunaminin farklılıklar gösterdiği, fakat aynı ölçüm noktasında farklı tsunamilerin aynı özellikler gösterdiği saptanmıştır. Bu durum da, hassas batimetrik değerler kullanmanın dalga simülasyonlarındaki önemini açıkça ortaya koymaktadır. Marmara Denizi'nin kuzeydoğu kesimleri ve Adalar civarının batimetrisi, matematiksel olarak eğrisel yüzeylerle ifade edilmiştir. Batimetrik haritalardan okunan nispeten sınırlı sayıdaki derinlik değerleri kullanılarak, küçük alt bölgeler için en küçük kareler yöntemi yardımıyla eğrisel yüzeyler oluşturulmuştur. Matematiksel olarak tanımlanan alt bölge yüzeylerinde su derinlikleri istenilen sıklıktaki noktalar için elde edilebilmektedir. Böylece, sınırlı sayıdaki noktalarda okunan derinlik değerlerinin çok daha sık noktalar için elde edilmesi sağlanmıştır. Bu değerler bir dalga modelinde data olarak kullanılmıştır. Beji ve Aldoğan (2001) tarafından geliştirilen dalga modeli kullanılarak Marmara Denizi'nde Çınarcık Çukuru'nda bulunan fay hattının kırılmasıyla oluşabilecek su dalgalarının yayılması konuma ve zamana bağlı olarak simüle edilmiştir. Simülasyonda deprem büyüklüğü M=7.5 kabul edilerek belirlenen fay düzlemi parametreleri kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucu elde edilen maksimum dalga yükseklikleri ve bu dalgaların belirli yerlere varma süreleri tespit edilerek sonuçlar hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
OBTAIN THE NECESSARY BATHYMETRIC DATA FOR SIMULATING TSUNAMIS IN THE NORTHERN SEA OF MARMARA SUMMARY The current interest in earthquake related research projects has drawn attention to a possible tsunami that might be generated in the Sea of Marmara, especially in the vicinity of the Islands. Therefore, depth measurements have been obtained for the desired points by mathematically describing the bathymetry of the Northeastern Sea of Marmara containing the Çınarcık Basin and the Islands. Studies of tsunamis show that the effect of tsunamis on coastal regions depend on the shape of the sea bottom, especially in areas of shallow water. It has been determined that the records of a certain tsunami are quite different for different locations whereas the records of different tsunamis at a definite location are nearly the same. This shows the importance of using high resolution bathymetric values in wave simulations. The bathymetry of the Northeastern Sea of Marmara and the vicinity of the Islands has been mathematically described by mathematical surfaces using actual measured values as the basis. With the relatively limited number of data points read from the bathymetric maps, curved surfaces are established for smaller subregions employing the method of least squares. The water depths for desired high resolution have been obtained from the mathematically defined subregions. Thus, it is possible to obtain high resolution data from the coarse data points read from the maps, which in turn have been used in a water wave propagation model. By using the wave model developed by Beji and Aldoğan (2001), the propagation of water waves has been simulated for different times across the Northeastern Sea of Marmara including the northern Çınarcık Basin fault. In the simulation the earthquake fault plane parameters were set according to an earthquake scenario with magnitude M = 7.5. General comments are presented of the results concerning arrival times of waves to specific points and maximum wave heights computed. viii T.C. MSEKÖtaİM KORULU MKUMANTASYQil MCRföl