Çanakkale ili domates ekim alanlarında zararlı olan canavarotu (Orobanche spp.) ve doğal düşmanı Phytomyza orobanchia Kalt.'nın populasyon gelişmesinin belirlenmesi
Determination of the population development of the natural enemy Phytomyza orobanchia Kalt. And it's hostage broomrape (Orobanche spp.) that is harmful at tomato areas in Çanakkale province
- Tez No: 184822
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZBu çalışma, Çanakkale ili domates yetiştirme alanlarında zararlı olanCanavarotu (Orobanche spp.)'nun ve bunun üzerinde yaşayan doğal düşman Phytomyzaorobanchia Kalt. (Diptera : Agromyzidae)'nın populasyon yoğunluğunu belirlemekamacıyla 2002 ve 2003 yıllarında yapılmıştır.Çalışmanın 2002 yılı kısmında, Çanakkale ilinde domates yetiştiriciliğininyapıldığı ilçeler olan Merkez ilçe, Biga, Lapseki, Ezine ve Bayramiç ilçelerindesörveyler yapılarak canavarotunun yoğun olduğu yerler belirlenmiş ve P.orobanchia'nın teşhisi yapılmıştır.Çalışmanın 2003 yılı kısmında ise Merkez ilçeye bağlı Kepez, İntepe,Tevfikiye ve Kumkale beldeleri ile Halileli, Yenimahalle, Çıplak ve Kalafat köylerindearazi taraması yapılarak canavarotu ve P. orobanchia'nın populasyon dalgalanmaları ile50 adet başaktaki ergin P. orobanchia değerleri tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Phytomyza orobanchia, Orobanche spp., Domates, ÇanakkaleI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was carried out to determine population of Orobanche spp. and therelationship between its natural enemy, Phytomyza orobanchia Kalt. (Diptera:Agromyzidae) in tomatoes area of Çanakkale province, in 2002-2003 years.In the first part of study it was done surveys to determine area which have highdensity of Orobanche spp. population in central county, Biga, Lapseki, Ezine andBayramiç counties and done identification of its natural enemy Phytomyza orobanchiain 2002.In the second part of study it was aim to determine the population density ofOrobanche spp. and its natural enemy Phytomyza orobanchia in Kepez, İntepe,Tevfikiye, Kumkale cities and Halileli, Yenimahalle, Çıplak, Kalafat villages in 2003.At the same time it had been determined count of P. orobanchia on 50 broomrapespikes.Key words : Phytomyza orobanchia, Orobanche spp., Tomato, ÇanakkaleII