Tüysüz beyaz şeftali tiplerinin önemli şeftali ve nektarin çeşitleriyle morfolojik ve genetik özellikleri bakımından karşılaştırılması
The comparasion of morphological and genetic characteristics of 'tüysüz beyaz şeftali' types with important peach and nectarine cultivars
  1. Tez No: 184825
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZBu çalışma Çanakkale ili Bayramiç ilçesi Evciler yöresinde 2002-2003yıllarında yapılmıştır. Tüysüz beyaz şeftali tiplerinin morfolojik olarak şeftali venektarine benzemesine karşın meyve özellikleri ve genetik özellikler açısındanbirbirlerinden ayrıldıkları araştırmada yapılan izoenzim analizleri sonucunda tespitedilmiştir. Tüysüz beyaz şeftali tipleri generatif yolla üretildikleri için oluşanpopulasyonlarda açılmalar meydana gelmektedir. Seçilen Tüysüz beyaz şeftali tipleriüzerinde gözlenen özellikler arasında; ağaç başı ortalama verimin 23,53 kg, ortalamameyve ağırlığının 49,92 g ve ortalama taç hacminin 6,43 m3 olduğu saptanmıştır.Yapılan bu tez çalışması ile tüysüz beyaz şeftali populasyonunun öncekiçalışmalar ile belirlenmiş geniş varyasyonunun tanımlanması ve kimlik bilgilerininortaya çıkarılarak gelecekte hem çeşit hem de anaç olarak kullanılabilecek bupopulasyonun potansiyeli hakkında ilk bilgiler saptanılmaya çalışılmıştır.I
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF MORPHOLOGICAL AND GENETICCHARACTERISTICS OF ?TÜYSÜZ BEYAZ ŞEFTALI? TYPES WITHIMPORTANT PEACH AND NECTARINE CULTIVARSABSTRACTThis study was carried out at Bayramic county and Evciler village of Canakkale.Morphological, pomological, and genetic features of ?Tüysüz Beyaz Şeftali? typesgrown as landraces were investigated. In addition, types founded significantly differentamong the population were compared with the important standard peach and nectarinevarieties grown at Canakkale.?Tüysüz Beyaz Şeftali? types have similar tree phenotypes compare to peach andnectarine varieties but their fruit and genetic features are significantly different thanpeach and nectarine fruit and genetic features. In this study, 15 individual were selectedamong the ?Tüysüz Beyaz Şeftali? population based on their different morphologicalfeatures, and their average canopy valume, average fruit production for per individual ,and average fruit size were measured as 6,43 m3 , 23,53 kg, 49,92 g, respectively.Statistically important differences were determined among selected types for fruitweight, fruit size, firmness, total soluble solid content and seed weight parameters.Moreover, yield per tree varied among individuals.The obtained results of this M. Sc. Thesis will help to identify each types in thepopulation and identified types will be valuable source for cultivar and rootstockimprovement for stone fruits.II