Sanayi işletmelerinde kalite kontrol ve uygulamaya ait bir örnek
  1. Tez No: 4917
  2. Yazar: ABDULLAH TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
ÖZET Ülkemiz özellikle 1977 yılından itibaren ağırlığı giderek artan bir ekonomi k bunalım içine girmiştir. Bu güç dönemden çıkabilmek için yapılan tartışmalarda savunulan görüşler farklılık arzetmekle beraber son yıllarda bazı konularda olumlu yönde bir bilinçlenme gözlenmektedir. Ekonomik bunalımın ortaya çıkmasında; hatalı ve tutarsız ekonomik politikalar, kötü yönetim, anarşi, bürokrasi, siyasi çalkantılar, plansız nüfus artışı ve şehirleşme, eğitimsizlik, toplumsal yapı değişimi, teknolojik gelişmeler, uluslararası ilişkiler, dünya ekonomisi gibi pek çok faktörün etkili olduğu inkar edilemez, ancak bir ülke ekonomisi gibi çok karmaşık bir ilişkiler sisteminde olayları birkaç basit nedenle açıklamak mümkün değildir. Aynı zamanda çeşitli faktörlerin ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinin zamana göre değiştiği göz ardı edilemez. Meselâ petrol üreten ülkelerin 1973 yılından başlayarak yaptıkları yüksek düzeyde zamların dünya ekonomisi üzerinde çarpıcı etkileri olmuş ve bir çok ülke kendisini birdenbire ağır bir ekonomik bunalım içerisinde bulmuştur. Ancak sanayileşmiş ülkeler kısa süre içerisinde ürünlerinin fiyatlarını ayarlayarak durumlarını düzeltmiş, diğerleri ise çaresiz kalmışlardır. Türkiye gibi yeni sanayileşme çabasında olan ülkelere darbe iki taraflı gelmiştir. Bu ülkeler hem artan petrol fiyatlarının, hem de ithal etme zorunda oldukları sanayi ürünleri ile teknolojilerin ağır faturalarını Ödemek durumunda kaldıklarından içinden çıkılması güç bir bunalıma itilmişlerdir. Ülkemiz ithalat - ihracat ilişkileri açısından dünya'da olumsuz bilançoya sahip ülkelerin başında gelmekte olup, ihracatı planlanan hedeflerin daima gerisinde, ithalatı ise daima üstünde kalmıştır. Türkiye'nin ekonomik bunalımı atlatması ve sanayileşmesini makul bir seviyeye çıkarması, ihracatını arttırarak yeterli döviz kaynaklarını sağlaması ile mümkündür. İhracat konusunda başarıya ulaşabilmek için; Doğal kaynakların bilinçli bir şekilde kullanılması, insan gücünün optimum olarak seferber edilmesi, tüketimin kısılması, Savurganlığın önlenmesi, üretkenliğin ve verimliliğin arttırılması gibi köklü problemlerinçözümlenmesi gereklidir. Türkiye'nin ekonomik geleceğinin sağlıklı bir şekilde oluşması için tek çıkış yolu, dış pazarlara açılması ve bu pazarlarda pay sahibi olmasıdır. Ancak gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin ihracatını arttırma yolunda uğraş verdikleri dünya pazarlarına çıkmanın önde gelen koşulu amansız fiyat ve kalite rekabetine karşı koyabilmektir. Bunun için de üretim girdilerini kaliteli ve verimli kullanmanın yanın da üretimin kalitesini dünya standartları düzeyine yükseltmek gereklidir. Bir ülkede ihracatın arttırılması teknoloji, organizasyon, pazarlama, kanunlar gibi pek çok problemin çözümlenmesini gerektirir. Ancak öncelikle, yeterli miktarda olmak şartı ile uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek fiyat ve kalite düzeyinde üretim gereklidir. Fiyat ve kalite arasında yakın bir ilişki olduğuna göre meseleyi daha yalın bir ifade ile“yeterli kalite düzeyinde üretim”şeklinde ifade etmek mümkündür. Günümüzde sınai ve ticari faaliyetler uluslararası niteliktedir. Bu faaliyetlerin müşterek dili ise standardizasyondur. Gelişmiş ülkelerin modern standardizasyon faaliyetlerini bilinçli bir şekilde takip etmeden uluslar arası rekabette başarılı olmak mümkün değildir. Standartlar kalitenin geliştirilmesinde önemli bir araç durumunda dır.“Ürünlerin hammadde, malzeme, yapılış, ambalajlama ve kullanımında ya da usul ve hizmetlerde bir örneklik sağlayan kurallar topluluğu”olarak adlandırılan standardizasyon önemi, yaşadığımız ekonomik modelde daha da artmış durumdadır. Ülkemizde hızlı bir gelişme içinde bulunan sanayi sektörünün mamullerini iç pazarlarda olduğu kadar dış pazarlarda da tüketici ya da kullanıcılara kabul ettirebilmenin tek çıkar yolu“Kalitede üstünlük ve Standartlara uygunluk”olduğu inkâr edilemez bir gerçek olarak ortaya çıkmış durumdadır. Ülkemiz ekonomisi hızla dışarı açılmaktadır. Serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci içerisinde en önemli unsur rekabet olarak gözükmektedir. Bunun yanında Türkiye Siyasal tercihini yaparak Avrupa Topluluğuna tam üyelik için müracaat etmiş ve bu pazar 1992'de tek pazar olarak karşımıza çıkacaktır. Bir yandan piyasa ekonomisinin gereği, diğer yandan da zorunlu olarak kalite kontrol- standart olgusunu yaygınlaşması hizmetlerin daha iyi yapılması mecburiyetini doğurmuştur.İşletmelerin kalite kontrol faaliyetlerine yardımcı olabilmek amacıyla hazırlanan ve ilk sekiz bölümde Kalite Kontrolün Temel Kavramları, Kalite Ekonomisi ve Maliyetleri, Kalite-Standart İlişkileri, T. S. E ve Çalışmaları, Kalite Kontrolün Yönetim ve Organizasyonu, Kalite Kontrol Teknikleri, Kalite Kontrolün Ekonomi ve Tüketiciler Yönünden Önemi ve Kalite Politikasında işletmelere ve Devlete düşen görevler anlatılmış ve bu konularda bazı görüşler sunulmuştur. Dokuzuncu bölüm olan son bölümde ise bir işletmede uygulanan Kalite Kontrol Faaliyetleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important problems of the devoloping countries is getting a place in foreign markets for their goods. This would only be possible by reaching the optimum production quality and by continuosly improv ing the quality level of the products. For that reason, tremendous efforts had been made for preventing wastes, decreasing costs and increasing the quality level of the products, by improving the quality control techniques for production, comply with the standards. As a result of faulty and uncontrolled production; neces sary repairement expences, delayed tasks, incapabilty of providing needs on time and waste because of unrepair able products cause loses in national income, also deaths and handicapped groups as a result of using the faulty products live us with unsolvable social problems. Since the most efficient and effective use of the produc tion factors became a necessity in our century, all contemporary firms and industrial cooperations should accept standardization and quality control as a duty. As a purpose to serve the alms briefly mentioned above, quality control subject had been examined in detail and some opinions presented within the fallowing nine titles bellow: I- Basic concepts of quality control. II- Quality economy and quality costs. III- Importance of standardization in quality control. IV- Turkish Standards Institution and its activities. V- Quality control organization and quality management. VI- Quality control techniques. VII- Importance of quality control with respact to economy and consumers. VIII- Duties of the goverment and industry on the quality polley. IX- Implementation of quality control in a plastic syringes producer firm.