Fethiye bölgesindeki banklarda makrobentik omurgasızlar üzerine araştırmalar
Investigations on macrobenthic invertebrates in the reefs of Fethiye region
  1. Tez No: 184843
  2. Yazar: ELİF ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETFETHİYE BÖLGESİ'NDEKİ BANKLARDA MAKROBENTİKOMURGASIZLAR ÜZERİNE ARAŞTIRMALARBu çalışmada, Fethiye Bölgesi'nde bulunan bankların (doğal resif) denizelbiyoçeşitliliğinin bir ön değerlendirmesi yapılarak, makrobentik omurgasız faunasınınPorifera, Arthropoda ve Echinodermata filumlarına ait türler saptanmış ve bunlarmevsimsel olarak derinlik, habitat yapısı ve kıyıdan olan uzaklığa görekarşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, Porifera, Arthropoda ve Echinodermatafilumlarına ait makrobentik omurgasız türleri, yaygın olan 4 tür ve seyrek bulunan 80tür ile toplam 84 tür, banklarda geniş dağılım göstermektedir. Türlerin çoğunluğununseyrek olarak bulunması, bu bölgelerde yapılacak olan yeni çalışmalarla birlikte dahafazla türün ortaya çıkarılabileceğini göstermektedir.Bir çok tür, çalışılan her iki habitat yapısında bulunurken, Porifera filumuna ait türlerkayalık, Arthropoda ve Echinodermata filumlarına ait türler ise Cystoseira fasiyesindedaha fazla örneklenmiştir. Arthropoda, en çok rastlanılan ve en baskın filumdur ve bunedenle de Cystoseira fasiyesinde bulunan tür sayısı daha fazladır. Toplam tür sayısıderinlik arttıkça azalmakta, Porifera filumu ise en fazla 30 metre derinliktebulunmaktadır. Arthropoda ve Echinodermata filumları ise, 20 metreye kadar,Cystoseira fasiyesinde daha fazla yer almaktadır.Tür çeşitliliği, yazdan ilkbahara doğru azalmakta ve bu azalma en fazla Arthropodafilumunda görülmektedir. Porifera filumunun mevsimlere göre tür sayısı kısmendeğişmemiş, Echinodermata filumuna ise en fazla sonbaharda rastlanmıştır.Bankların konumları ana karadan uzaklaştıkça tür sayıları azalmaktadır. Konumu anakaraya en yakın olan, 6. istasyon (Kabak)'da ise Cystoseira fasiyesinin bulunmamasınedeniyle tür çeşitliliği azdır.Elde edilen 84 türden, 4 `ü Lessepsien, 9'u ise Akdeniz'e endemik türdür.Bugüne kadar Fethiye Bölgesi'nin makrobentik omurgasız canlıları ile ilgili yadaülkemizde doğal banklarla ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, buçalışmada elde edilen sonuçlar, ilk verileri oluşturmaktadır.v
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATIONS ON MACROBENTHIC INVERTEBRATES IN THE REEFSOF FETHIYE REGIONThe purpose of this study is to determine the marine biodiversity of the natural rockyreefs of Fethiye Region by identifying the species of the phylum Porifera, Arthropodaand Echinodermata and to understand the relationship between their distributionaccording to season, depth, habitat type and distance from the main land.This study showed that macrobenthic invertebrate species of Porifera, Arthropoda andEchinodermata phyla displayed a well-defined pattern, with 80 rare and 4 commonspecies. Presence of the numerous rare species shows that more species can be found inthese areas with further studies.Most of the species were recorded in two of the studied habitats since Porifera wasmostly sampled from the rocky habitats and Arthropoda and Echinodermata from theCystoseira facies. Arthropoda was found to be the most dominant and representativephylum so more species were reported from the Cystoseira facies. As depth increases,the habitats exhibit fewer species. Porifera was mostly found in the depth of 30 meters.However, Arthropoda and Echinodermata were mostly found in the shallow waters tothe depth of 20 meters.Seasonality affects the presence of the species and induces variable patterns, with a lowdiversity in winter-spring and a higher one in summer-autumn. The seasonal fluctuationof the species was mainly seen in Arthropoda while the number of species of Poriferagenerally did not change. Echinodermata was found mostly in autumn.As the locations of the rocky reefs got farther from the main land, the species diversitydecreased. However, in the 6th station (Kabak), the low diversity was found because ofthe absence of Cystoseira facies although it was the nearest reef to the main land.Among the total 84 species reported, 4 of them were Lessepsien and 9 were endemicspecies to the Mediterranean.No study in the Fethiye Region has focused on the macrobenthic invertebrates and therehas been no study on natural rocky reefs in our country. Therefore the results of thisstudy provide the basic data on these subjects.vi