Kentsel yaşam kalitesi ölçütleri ile İstanbul analizi ve toplam kentsel yaşam kalitesi yönetim yaklaşımı
Analysis of İstanbul by means of urban life and total quality of urban life approach
- Tez No: 184848
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖzetKüreselleşme sonucu ekonomik ve organizasyonel yetersizlikler, kentlerinyeniden yapılanma olgusunu yerel yönetimler için çok önemli bir konumagetirmiştir. Bu çalışma, Toplam Kalite Yönetimini genel, ekonomik, sosyal veekolojik açıdan yerel yönetimler uygulanabilirliğini ortaya koymakta ve sonuç olarakyeni bir kent yönetim yaklaşımı öngörmektedir.Çalışma öncellikle Toplam Kalite Yaklaşımı hakkında genel bir bilgivermekte. Daha sonra ise konuyu ekonomik, sosyal, politik ve ekolojik açılardantartışmakta, etkenlerini incelemektedir.Özellikle Avrupa Birliği politikalarına uyum sürecinde Toplam KaliteYönetimi ile daha başarılı kentsel planlara ulaşmak, ancak ve sadece sonuçlarınstratejik ve katılımcı anlayışları içermesi, önceki çözümlere göre gelişme sağlamasıve bunları eyleme geçirmesi ile mümkündür. Bu tez çalışmasında Toplam KaliteYönetimi tabanlı kurumsal bir yönetim yaklaşımı, planlamada katılımcılığı arttırmakve aynı zamanda geleneksel yönetime, yeni bir yaşam kalitesi unsurunu da içerenvizyon kazandırmak için önerilmiştir. Bu yaklaşımın temel felsefesi iki kavramıiçermektedir. Katılımcılık, yaklaşımın ilk kavramıdır ve özellikle halk katılımınailişkin halk, plancılar ve karar vericiler için güncel yönetim modellerini kullanılabilirkılan mekansal bir karar verme platformu oluşturmaktadır. Stratejik Planlama,yönetim yaklaşımının ikinci kavramıdır. ?Yaşam Kalitesi? tercihi temelinde,katılımcı bir yapıyla belirsizlik ve çoklu seçenekler altında eylem planları geliştirmekiçin kullanılan, gelişmiş bir karar verme tekniğidir.6
Özet (Çeviri)
SummaryAs economical and organizational shortcomings, insufficiency andglobalization, fact of restructuring cities has become highly importance for localauthorities. This study exposes total quality management for local authorities withingeneral, economic, social and ecologic basis and at the end, it proposes a new citymanagement approach.First of all, this study gives specific information on total quality management.Next is discussion of economic, social, politics and ecologic approaches. Finallyfindings and implications are exposed for understanding new approach process ingeneral experience.Especially, in terms of adaptation process of European Union policies, TotalQuality Management is a model better for urban planning can be utilized. Butunless the final decisions contain strategic and participatory decisions and areindeed an improvement upon previous solutions and are in fact turned into actions.In this thesis an institutional management approach, which is based on TotalQuality Management, is proposed to increase level of participation in planning stageand also to create a vision which is included ?quality of life? component fortraditional management. This approach contains two basic concepts in its mainphilosophy. Participation is the first concept of this model and represents thespatial decision support platform and makes all actual management modelsavailable - especially Public Participation - for public, urban planners and decisionmakers. Strategic Planning is the second concept of this management approach. It isa sophisticated technique for making decisions and developing action plans insituations with many options and uncertainties in a participatory manner, based on?quality of life? preference.7