Ratların testisleri üzerine metil parathionun etkisi ve vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Effect of methyl parathion the rat testes and protective role of vitamin C and E
- Tez No: 184882
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT BİNGÖL, Y.DOÇ.DR. SUNA KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Patoloji, Biology, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan metil parathion zirai mücadelede sıklıklakullanılmakta ve zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu çalışmada, metilparathion (0,28 mg/kg gün), vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kggün), vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün)+metil parathion(0,28 mg/kg gün) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 24 saat, 4hafta ve 7 hafta sonra ratların vücut ve testis ağırlıkları tartılmış, ışıkmikroskobuyla testis dokularındaki histopatolojik değişiklikler incelenmiştir.Metil parathion muameleli grupta ve vitamin C+vitamin E+metil parathionmuameleli grupta 24 saat sonunda vücut ve testis ağırlıklarında herhangi birdeğişim gözlenmezken, 4 ve 7 hafta sonra istatistiksel olarak anlamlı bir düşmegözlendi. Metil parathion muamelesinden 4 ve 7 hafta sonra seminifer tübüllerve interstisiyel dokularda nekroz ve ödem gözlenmiştir. Vitamin C+vitaminE+metil parathion muamelesinden 4 ve 7 hafta sonra interstisiyel dokulardaherhangi bir patolojik bulgu gözlenmezken, seminifer tübüllerde dejeneratifdeğişiklikler tespit edilmiştir.Sonuç olarak düşük doz metil parathion ratların testislerinde histopatolojikdeğişikliklere neden olmaktadır. Vitamin C ve vitamin E testis dokusundameydana gelen histopatolojik hasarı azaltmaktadır. Ancak tam olarakkorumamaktadır.Anahtar kelimeler : Organofosfatlı insektisitler, metil parathion, histopatoloji,vitamin E, vitamin C, testis
Özet (Çeviri)
Methyl parathion, an organophosphorous insecticide, is widely used inagricultural control and causes poisoning. In the present study, methylparathion (0,28 mg/kg day), vitamin C (200mg/kg day)+vitamin E(200 mg/kgday), vitamin C (200mg/kg day)+vitamin E(200 mg/kg day)+methyl parathion(0,28 mg/kg day) were given to male rats through gavage. Body and testisweights and histopathological changes in the testis were investigated with lightmicroscope at the end of 24 hrs, 4th and 7th weeks comparatively with controlgroup. No statically significant changes of body and testis weights wereobserved in methyl parathion treated group and vitamin C+vitamin E+methylparathion treated group compared to control group after 24 hrs, statisticallysignificant decrease were observed after 4 and 7 weeks. After 4 and 7 weeks ofmethyl parathion exposure, necrosis and edema were observed in theseminiferous tubules and interstitial tissues. After 4 and 7 weeks of vitaminsC+vitamin E+methyl parathion exposure, degenerative changes were detectedin the seminiferous tubules while no pathological findings were observed in theinterstitial tissues.As a result, lower doses of methyl parathion caused histopathological changes inthe rat testis. Vitamin C and vitamin E reduced histopathological damageoccured in the testis tissue. But they not protect completely.Key Words : Organophosphorous insecticides, methyl parathion,histopathology, vitamin E, vitamin C, testis