Genel amaçlı i/o kartı ile led ekran modülünün kontrolü
Led display module controled by general purpose i/o card
- Tez No: 184883
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
GENEL AMAÇLI I/O KARTI İLE LED EKRAN MODÜLÜNÜNKONTROLÜ(Yüksek Lisans Tezi)Hasan Hüseyin BAŞGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİSTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, Bilgisayarlarda yaygın olarak bulunan PCI veri yolunukullanarak giriş çıkış işlemlerinde kullanılması için PCI kartıgerçekleştirilmiştir. Kartın varolan kartlardan farkı ucuz, basit yapıdaolmasıdır. Kart üzerinde yapılacak küçük değişikliklerle farklı amaçlarda dakullanılabilir. PCI kartının kontrol edeceği günümüzde dış ortamlarda sporsalonları, statlar ve şehir için kullanılan renkli LED ekranlarının küçük birmodülü gerçekleştirilmiştir. PCI kartını kullanarak ekran modülü kontroledilmiştir. Ekran modülünde farklı renk tonları ve hareketli görüntüler başarıile elde edilmiştir.Bilim Kolu : 702.1.013Anahtar Kelimeler : Bilgisayar giriş çıkış donanımı,Bilgisayar port programlamaSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
LED DISPLAY MODULE CONTROLED BY GENERAL PUPOSE I/O CARD(M. Sc. Thesis)Hasan Hüseyin BAŞGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, by using the PCI (Peripheral Component Interconnect) data bus,which is commonly found in computers, PCI (Peripheral ComponentInterconnect) card has been achieved in order to be used in the input outputprocesses. The differences of the card from the present cards are that it is cheapand basic. By small making small alterations on the card, it can also be used fora variance of purposes. Today, a small module of the color LED (Light EmittingDiode) screens had been achieved, which can be controlled by PC (PersonelComputer) card and which is used for the outdoor places such as sports saloons,stadiums. Screen module was controlled by using PCI (Peripheral ComponentInterconnect) card. Different color tones and sprite graphic was achieved fromthese screen modules.Science Code : 702.1.013Key Words : Computer input output hardware,Computer port programingPage Number : 88Adviser : Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU