Elektrik tesislerinde hızlı fourier dönüşümü ile harmonik analizinin yapılması
Harmonic analysis determined with fast fourier transform on electric networks
- Tez No: 184884
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ivELEKTR K TES SLER NDE HIZLI FOUR ER DÖNÜŞÜMÜ LEHARMON K ANAL Z N N YAPILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Özer ŞENYURTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETHarmonikler elektrik enerji sistemlerinde enerji kalitesini önemli ölçüdeetkilemektedir. Gerilim ve akım dalga şeklinin ideal olan sinüs şeklindenuzaklaşması olarak bilinen harmonikler, sinüssel bir kaynağın doğrusalolmayan bir elemana uygulanması veya sinüssel olmayan bir kaynaktanbeslenen doğrusal ya da doğrusal olmayan bir eleman tarafından oluşmaktadır.Akımla gerilim arasındaki ilişkisi doğrusal olmayan elemanlar, bobinler,transformatörler, yarıiletken malzeme içeren gereçler, fotovoltaik sistemler,kaynak makineleri, konverterler vb.leridir. Harmonikler, elektrik şebekesinde,cihazların yüklenmesinde ve mevcut elektrik gücünde etkiler meydanagetirmektedir. Bu etkiler akım ve gerilim dalga şeklinin bozulması yanında, ekkayıpların oluşmasına, verimin düşmesine, cihazların ömürlerinin kısalmasına,ölçü aletlerinin yanlış ölçüm yapmasına sebep olmaktadır. Enerji kalitesini veharmoniklerin etkilerini azaltmak amacıyla harmonikler için çeşitli standartlartanımlanır. Bu standart değerlere ulaşması, pasif ve aktif harmonik filtrelerinkullanılmasıyla harmoniklerin yok edilmesi veya etkilerinin azaltılması ilesağlanmaktadır.Bu çalışmada özel olarak geliştirilen üç fazlı akım ve gerilim sensörlerikullanılmıştır. Bu sensörlerden alınan veriler veri toplama kartı ile bilgisayaravaktarılmış ve bir yazılım kullanılarak hızlı fourier dönüşümü analizigerçekleştirmiştir. Analiz sonuçlarının uygunluğu standartlara yorumlanmıştır.Bilim Kodu : 703.3.012Anahtar Kelimeler : Hızlı fourier dönüşümü, harmonik analiziSayfa Adedi : 135Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
viHARMONIC ANALYSIS DETERMINED WITH FAST FOURIERTRANSFORM ON ELECTRIC NETWORKS(M.Sc. Thesis)Özer ŞENYURTGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTHarmonics affect the energy quality substantially in energy systems. Harmonicsknown as the distortion of an ideal sinusoidal voltage or current waveform areresulted when a sinusoidal waveform is applied to a nonlinear load. Also theymay be resulted from linear or nonlinear loads that are connected to asinusoidal source. Nonlinear elements that have nonlinear current and voltagerelationship are inductors, transformers, photovoltaic systems, converters anddevices having semiconductor elements, e.t.c. Harmonics cause undesired effectson electric networks, the operation of electric devices and the current electricpower. These effects cause additional losses, low efficiency short life time of thedevices and the measurement instruments not to measure correctly besides thedistortion of current and voltage waveforms. In order to determine harmonicsharmonic analyzers and power quality instruments are used.In this study, three phase current and voltage sensors that have been speciallymodified are used.viiThe data obtained from these sensors is transfered to PC via DAQ and FastFourier Transform analysis is realized by using a software. The compliance ofanalysis results to the standarts is interpreted.Science Code : 703.3.012Key Words : Fast fourier transform, harmonic analysisPage Number : 135Adviser : Prof.Dr. Çetin ELMAS