Altı sigma metodolojisi ve elektrik sektöründe bir uygulama
Six sigma methodology and a practice in electrical industry
- Tez No: 184887
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ALTI SİGMA METODOLOJİSİVE ELEKTRİK SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA(Yüksek Lisans Tezi)Gökçe ÖZGENGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu tezde Altı Sigma Metodolojisi tanıtılmış ve bir işletmede uygulamasıyapılmıştır. 5 aşamadan oluşan Altı Sigma Metodolojisinde kalite veistatistiksel teknikler etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Süreç iyileştirmetekniği olan Altı Sigmanın amacı, uzun vadede hata oranını, 1 milyonadet ürün/hizmette 3,4 adet hatalı ürün/hizmete indirmektir. Yapılanuygulamanın amacı ise, Altı Sigma Metodolojilerini kullanarak, kalıpbağlama sürecine etki eden faktörleri tespit etmek ve süreçtekideğişkenlikleri azaltarak sigma seviyesini yükseltmektir. Bunugerçekleştirmek için, oluşturulan proje ekibiyle çeşitli kalite (detaylısüreç haritası vs.) ve istatistiksel teknikler (hipotez testleri, grafikselanalizler vs.) kullanılmıştır.Bilim Kodu : 906.1.070Anahtar Kelimeler : Altı sigma, süreç iyileştirme, istatistiksel tekniklerSayfa Adedi : 72Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
SIX SIGMA METHODOLOGYAND A PRACTICE IN ELECTRICAL INDUSTRY(M.Sc. Thesis)Gökçe ÖZGENGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this thesis, Six Sigma Methodology has been introduced and animplementation has been made in a company. Quality and statisticaltechniques were used effectively in Six Sigma Methodology which iscomposed of five general steps. The objective of Six Sigma which is aprocess improvement technique, is to reduce defect rate to 3,4products/servives among 1 million products/servives. The objective ofthe implementation is to find the negative factors on setup process, toreduce the variance and increase the sigma level by means of using SixSigma Methodology. To reach the target, a project team was assigned,quality techniques (detailed process analysis etc.) and statisticaltechniques (hypthesis tests, graphical analysis etc.) were used duringimplementation.Science Code : 906.1.070Key Words : Six Sigma, process improvement, statistical techniquesPage Number : 72Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY