İndometasinin, kalsiyum klorür ile çapraz bağlanmış sodyum aljinat ve poli(vinil alkol)/sodyum aljinat mikrokürelerden kontrollü salımı
Controlled release of indomethacin from calcium chloride crosslinked sodium alginate and poly(vinyl alcohol)/ sodium alginate microspheres
  1. Tez No: 184888
  2. Yazar: ZİYA KABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
NDOMETAS N N, KALS YUM KLORÜR LE ÇAPRAZ BAĞLANMIŞSODYUM ALJ NAT VE POL (V N L ALKOL)/SODYUM ALJ NATM KROKÜRELERDEN KONTROLLÜ SALIMI(Yüksek Lisans Tezi)Ziya KABAŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada, steroid olmayan bir anti-enflamatuvar ilaç olan indometasinikapsüllemek üzere sodyum aljinat ve poli(vinil alkol)/sodyum aljinat (PVA/Na-Alg)'ın mikroküreleri kullanıldı. Mikroküreler sıvıda olgunlaştırma yöntemi ilekalsiyum klorür ile çapraz bağlanarak hazırlandı ve Fourier transform infrared(FTIR) spektroskopisi, diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ve taramalıelektron mikroskopisi (SEM) ile karakterize edildi. SEM sonuçlarımikrokürelerin küresel tabiatlı yapıda olduğunu doğruladı. Mikrokürelerayrıca parçacık çapı, denge şişme değerleri, tutuklama değerleri ve salımprofilleri ile tanımlandı.Çapraz bağlama süresi ve çapraz bağlayıcı derişimi arttıkça %tutuklamaveriminin azaldığı görüldü. Küre çaplarının ise çapraz bağlama süresi ve çaprazbağlama derişimi arttıkça azaldığı gözlendi.Salım çalışmaları üç pH değerinde, sırasıyla 1,2; 6,8 ve 7,4'de gerçekleştirildi vesalım ortamının pH değeri arttıkça yüzde yığılmalı salımın arttığı gözlendi. Na-Alg mikrokürelerden indometasin salımının ve %tutuklama verimininilaç/polimer oranı arttıkça arttığı belirlendi. Bununla birlikte indometasinsalımının PVA/Na-Alg mikrokürelerde ilaç/polimer oranı arttıkça azaldığı,%tutuklama veriminin ise arttığı gözlendi. Ayrıca mikrokürelerde PVAmiktarındaki artış indometasin salımını azaltırken tutuklama verimini arttırdı.Mikrokürelerin hazırlanması ve salım için en iyi koşullar; PVA/Na-Alg(m/m):1/3, çapraz bağlayıcı derişimi: 0,5 M CaCl2, ilaç/polimer(m/m): 1/8 ve pH:7,4olarak belirlendi. Bu koşullarda en yüksek salım 6 saat sonunda kütlece %92olarak bulundu.Bilim Kodu : 201.1.117Anahtar Kelimeler : Poli(vinil alkol), Sodyum aljinat, indometasin,Kalsiyum klorür, Kontrollü Salım, MikroküreSayfa Adedi : 88Tez yöneticisi : Prof. Dr. Oya ŞANLI
Özet (Çeviri)
CONTROLLED RELEASE OF INDOMETHACIN FROMCALCIUM CHLORIDE CROSSLINKED SODIUM ALGINATE ANDPOLY(VINYL ALCOHOL)/ SODIUM ALGINATE MICROSPHERES(M.Sc. Thesis)Ziya KABAŞGAZ UNIVERSITYINSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, microspheres of sodium alginate (Na-Alg) and poly(vinylalcohol)/sodium alginate (PVA/Na-Alg) were prepared to encapsulateindomethacin which is a nonsteroidal, anti-inflammatory drug. Microsphereswere prepared by liquid curing method by crosslinking with calcium chlorideand characterized by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy,differential scanning calorimetry (DSC) and scanning electron microscopy(SEM). The results of SEM confirmed the spherical nature of the microspheres.Microspheres were also characterized by particle diameters, equilibriumswelling values and entrapment efficiencies and release profiles.It has been observed that percent entrapment efficiency decreased by increasingcrosslinking time and increasing crosslinker concentration. Microspherediameters decreased by increasing crosslinking time and increasing crosslinkerconcentration.The release studies were carried out that three pH volues namely 1,2; 6,8 and7,4 respectively and it was observed that as the pH of the medium increasedpercentage of cumulative release increased. It has been determined thatindomethacin release from Na-Alg microspheres and percent entrapmentefficiency increased by increasing drug/polymer ratio. Additionally byincreasing drug/polymer ratio in PVA/Na-Alg microspheres, indomethacinrelease decreased but percent entrapment efficieny increased. Moreover,increase in PVA content in microspheres, decreased the indomethacin releasebut increased the percent entrapment efficiencyOptimum condition for the preparation and release of the microspheres weredetermined as PVA/Na-Alg(w/w):l/3, crosslinker concentration: 0,5 M CaCl2,drug/polymer (w/w) :l/8 and pH:7,4. The release at this condition was found as%92 by weight at the end of 6 hours.Science Code : 201.1.117Key Words :Poly(vinyl alcohol), Sodium alginate, indomethacin,Calcium chloride, Controlled release, MicrospherePage Numbers : 88Adviser : Prof. Dr. Oya ŞANLI