Fiber optik aydınlatma sistemleri
Fiber optic lighting systems
- Tez No: 184886
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
F BER OPT K AYDINLATMA S STEMLER(Yüksek Lisans Tezi)Orkun AĞIROĞLUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETSon yıllarda iletişim endüstrisinde çok sayıda önemli ve dikkate değergelişme meydana gelmiştir. Ses, veri ve görüntü iletişimindekiolağanüstü artış, daha geniş kapasiteli, daha hızlı ve daha kalitelisistemlere olan talebin de aynı oranda artmasına neden olmuştur. Genişkapasitelere cevap verebilecek ve yüksek kalitede hizmetsağlayabilecek güvenli iletişim sistemlerine olan ihtiyaç her geçen gündaha da artmaktadır.Bilgi taşıyıcısı olarak ışığın kullanıldığı iletişim sistemleri, sonzamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Bir ışık dalgasını içermek ve budalgayı bir kaynaktan bir varış yerine göndermek üzere cam ya daplastik fiber kabloların kullanıldığı sistemlerle ilgili araştırmalar yapılmışolup bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.Fiber optik aydınlatma sistemleri, diğer aydınlatma sistemlerine göreoldukça güvenli olup birçok farklı tasarım gerçekleştirme olanağısağlayan bir sistemdir. Bu durum fiber optik aydınlatma sistemlerinidiğer aydınlatma sistemlerine alternatif hale getirmektedir.Fiber optik aydınlatma sistemlerinin kullanımı her geçen gün biraz dahaartmaktadır. Bu kapsamda, sunulan yüksek lisans tez çalışmasında,fiber optik aydınlatma sistemleri detaylı bir şekilde incelenmiş, yapılandeneyler ile aydınlatmada kullanılan fiber kablolarının kayıpları,verimleri ve kullanılabilirlikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Yapılan deneysel çalışmalarda, fiber kablolar ile henüz gelenekselaydınlatma sistemleri kadar olmasa da buna yakın belirgin bir verimdeaydınlatma yapılabileceği gösterilmiştir. Buna ilave olarak, fiber kabloverimlerinin arttırılması ile özellikle güneş panellerinin kullanıldığısistemlerde yeni kullanım alanları bulabileceği değerlendirilmektedir.Bilim Kodu : 905.1.111Anahtar Kelimeler : Optik, FotonikSayfa Adedi : 136Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Fadıl ÇEL KKOL
Özet (Çeviri)
FIBER OPTIC LIGHTING SYSTEMS(M.Sc. Thesis)Orkun AĞIROĞLUGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTRecently there have been many important and valuable developmentsin the communication industry. The huge increase in the sound, dataand visual communications has caused a parallel increase in thedemand for systems with wider capacity, higher speed and higherquality.Communication systems that use light to transfer data are immenselyincreased. There have recently many systems in which glass or plasticfiber cables were developed for light wave to be transmitted from asource to a target place.Fiber optic systems, are nowadays widely used in energy transmissioncontrol systems, medicine, industry and lighting. The basics of thesystem is, movement of light from one point to another point in fibercable with reflections.Fiber optic lighting systems are quite secure than other lightingsystems and have flexibility for realizing many different designs. Thissituation makes fiber optics an alternative for other lighting systems.Fiber optic lighting systems usage is increasing day-by-day in our life.In this thesis, these systems are examined in detail, and also loss,productivity and usage of the system are exposed by the experiments.In these experiments, it is seen that, it is possible to have productivitynearly as much as traditional lighting systems, by using fiber cables. Inaddition, by increasing fiber cable productivity, new usage areas can befound on the systems which use solar energy.Science Code : 905.1.111Key Words : Optic, PhotonicPage Number : 136Adviser : Yrd.Doç.Dr.Fadıl ÇEL KKOL