Assessment of lighting performance of PVC and PMMA materials in office spaces in terms of visual comfort
PVC ve PMMA malzemelerin ofis mekanlarındaki görsel konfor koşulları açısından performanslarının değerlendirilmesi
- Tez No: 184904
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mimarlık, Chemistry, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ara tırma; görsel konfor artları için ?düzgün yayılmı aydınlık seviyesi?nisa layabilecek, kaynaktan çıkan ı ı ı düzgün olarak geçirip, yayındıracak plastiktabanlı malzemelerden; PVC (polyvynil chloride) geçirgen tabaka ve PMMA (polymethyl methacrylate)'nın optik ve di er fiziksel özelliklerini incelemeyi, ofisaydınlatması kriterleri açısından irdelemeyi ve yorumlamayı amaçlamaktadır. Ayrıcaçalı ma kapsamında bu iki malzemenin; ofis aydınlatmasında uygun aydınlatmayısa lama açısından önemli bir kriter olan; geçirgenli i laboratuar ko ullarındaampirik olarak da sınanmı tır. Ticari amaçla üretilen, aydınlatmada sıkça kullanılanbu iki malzemeden biri PMMA; ülkemizde ?Pleksiglas? olarak bir süredir bilinipkullanılmakta olup, di eri bilinen marka adıyla ?Barrisol? olarak anaca ımız incePVC geçirgen malzemedir.Çalı mada aydınlatma ile ilgili yazın taranmı fakat ara tırma alanı daha çoksöz konusu iki malzemenin ofis mekanlarındaki performansını sınamak ilesınırlandırılmı tır. Bilimsel olarak; bir özde in geçen ı ı ı yayındırma özelli i ilegeçirme özelli i bir birinden ba ımsız özelliklerdir. Bir ba ka deyi le, ı ı ın bellimiktarını geçiriyorsa, belli miktarını da yayındırıyordur denemez. Transparanmalzemelerde geçirme, yansıma ve da ıtma sanıldı ından daha karma ık fiziksel birolaylar bütünüdür, ayrıca özde in kimyasal yapısıyla daha yakından ilgilidir. Ancak,seçilen örneklerden Pleksiglasın %92, Barrisol'ün ise %73 geçirme de erine sahipoldu u ölçülmü bir gerçektir ve çalı ma kapsamında elde edilen test sonuçları dabunu desteklemektedir.Sonuç olarak; kaynaktan çıkan ı ı ın düzgün yayınmadan, yüksek orandageçirilerek çalı ma düzlemine gelmesi, gözü yorarak görsel konfor artlarınınbozulmasına, i verimlili inin negatif yönde etkilenmesine sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research tests the plastic materials which can provide properly diffusedillumination level and have smooth transmittance performance. Among thesematerials, two of them, PVC (polyvinylchloride) and PMMA(polymethylmethacrylate) sheets are evaluated, compared with each other andinterpreted according to a criteria set which includes optical and physical properties,application possibilities. Besides, one of most important evaluation criteria forefficient lighting in office spaces; transmission property of these materials isempirically tested in laboratory in the scope of this study. One of these, PMMA isproduced on commercial purpose in Turkey and used with its well known name;Plexiglas and the other one; Barrisol is an officially registered trademark of PVCtranslucent strech sample used in test.This study is gathered by means of searching lighting literature, ratherrestricting the data about two specific plastic based materials used in offices andexperimenting the transmission characteristics of plexiglas and Barrisol.Scientifically; transmitting and diffusing of a material are unattached properties andrather concerned with chemistry. But there is a measured certainity that Plexiglas has%92 and Barrisol %73 percentage of transmission value. The results of test alsosupports that; transmission percentage of plexiglas sample is higher than Barrisol.It is reached to the conclusion that; when light directly comes down on aworkplane whithout being regularly dispersed, it will tire viewer?s eyes anddeteriorate visual comfort, negatively affecting productivity in offices.