Sustainability performance assessment of universityoffices based on actual data
Üniversite ofislerinin gerçek verilere dayalı akademik sürdürülebilirlik performansı değerlendirmesi
- Tez No: 983385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üniversite ofis ortamları için alan ölçümleri, kullanıcı memnuniyeti anketleri ve enerji tüketimi analizlerinin bütünleştirilmesiyle 14 kritere dayalı bir sürdürülebilirlik indeksi (SI) geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, CRITIC ve AHP yöntemlerini birleştiren hibrit bir ağırlıklandırma yaklaşımıyla çevresel, sosyal ve ekonomik performansı değerlendirmektir. AHP sonuçlarına göre sosyal göstergeler en yüksek önceliğe (0.65) sahipken, bunu çevresel (0.28) ve ekonomik (0.07) göstergeler izlemiştir. CRITIC analizinde ise aydınlık düzeyi (0.688) ve sıcaklık kontrol memnuniyeti (0.278) öne çıkmıştır. Birleştirildiğinde, en etkili gösterge aydınlık düzeyi (0.1926) olmuştur. İki ofis odası incelenmiştir. Doğal havalandırma ve gün ışığından kaynaklanan daha yüksek kullanıcı memnuniyeti sayesinde Oda 2 daha yüksek bir SI (0.506) elde etmiştir. Buna karşın, Oda 1 (SI = 0.494) sabit sıcaklık kontrolü ve verimli aydınlatma ile daha dengeli sonuçlar göstermiştir. Bulgular, sürdürülebilirlik boyutlarının karşılıklı bağımlılığını vurgulamakta ve önerilen SI yaklaşımının, daha sağlıklı ve verimli ofis ortamlarına yönelik eksiklikleri belirlemede ve iyileştirmelere rehberlik etmede uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a sustainability index (SI) for university office environments was developed by integrating field measurements, occupant satisfaction surveys, and energy consumption analysis across 14 criteria. The objective is to assess environmental, social, and economic performance using a hybrid weighting approach that combines the CRITIC and AHP methods. According to AHP, social indicators had the highest priority (0.65), followed by environmental (0.28) and economic (0.07). Within the CRITIC analysis, illuminance (0.688) and temperature control satisfaction (0.278) were dominant. When combined, the most influential indicator was illuminance (0.1926). Two office rooms were analyzed. Room 2 achieved a higher SI (0.506) due to greater occupant satisfaction from natural ventilation and daylight, while Room 1 (SI = 0.494) showed more balanced results with stable temperature control and efficient lighting. The findings emphasize the interdependence of sustainability dimensions and demonstrate the applicability of the proposed SI as a practical tool to identify gaps and guide improvements toward healthier and more efficient office environments.