Energy efficiency in a university building: Energy performance assessment of IZTECH administrative building
Bir üniversite binasının enerji verimliliği: İYTE idari binanın enerji performansının belirlenmesi
  1. Tez No: 251080
  2. Yazar: MUSTAFA CAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÖKÇEN, PROF. DR. BARIŞ ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Binaların enerji performansı, farklı tüketim değerlerinin ölçülmesi ya da basit veya karmaşık hesaplama yöntemlerinin kullanılmasıyla belirlenebilir. Bu çalışmada bir üniversite binası olan Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İdari Binası'nda enerji etüdü uygulanarak binanın enerji performansı belirlenmiştir. İç ortam koşulları binanın çeşitli bölgelerine yerleştirilen mini-veritoplayıcılar tarafından kaydedilmiş, dış ortam verileri ise İYTE Meteoroloji İstasyonu'ndan alınmıştır. Yakıt tüketimleri kazanlara bağlanan debimetreler, elektrik tüketimi ise ısıtma, soğutma, aydınlatma ve genel kullanım sayaçlarına bağlanan üç adet güç analizörü ile ölçülmüştür. Ayrıca TS 825 (statik), CIBSE Isıl Girişkenlik (yarı-dinamik) ve ASHRAE Isıl Denge (dinamik) yöntemleri ile binanın enerji tüketimleri simüle edilmiştir. Yapılan ölçümler ve simülasyon sonuçları karşılaştırılarak kullanılan hesaplama yöntemlerinin hassasiyeti sınanmış, ısıtma sistemi ve bina kabuğunu kapsayan ve binanın enerji performansını artırıcı önlemler önerilmiştir. Sonuç olarak ASHRAE Isıl Denge metodunun ölçüm değerlerine en çok yaklaşan yöntem olduğu ve bu metodla sınanan performans artırıcı önlemlerin binanın enerji tüketimi ve sera gazı emisyonunu azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy performance of the buildings can be evaluated by measuring energy consumptions or performing simple or detailed simulation methods. In this study, IZTECH Administrative Building which is a university building, is selected as case study and energy audit is performed to evaluate energy performance of the building. Indoor conditions are recorded with mini-dataloggers and outdoor climatic data is taken from IZTECH Meteorological Station. Fuel consumption is tracked by two flowmeters and electricity consumption is measured with three power analyzer connected to heating, cooling and lighting and general use electricity meters. Energy consumption of the building is simulated by three different methods. These are TS 825 (static), CIBSE Admittance (semi-dynamic) and ASHRAE Heat Balance (dynamic) methods. Sensitivity of these methods is tested by comparing energy consumption measurements and simulations and performance improving measures are proposed. ASHRAE Heat Balance Method is determined as the most accurate model compared to measurements results and performance improving measures are simulated with this method, reduction in energy consumption and greenhouse gas emissions are observed.