The effectiveness of turkish coastal legislation in ensuring the protection-utilization balance
Türkiyede'ki kıyı mevzuatının koruma kullanma dengesini sağlamada etkinliği
  1. Tez No: 184910
  2. Yazar: EDA ÇAÇTAŞ CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞIN DEDEKORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Adı-Soyadı: Eda ÇAÇTA CEYLANOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir PlanlamaProgramı: ehir Planlama (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Türkiyede'ki Kıyı Mevzuatının Koruma Kullanma DengesiniSa lamada Etkinli iÖZETBu çalı ma kıyı ile ilgili tüm yasal düzenlemelerin kıyı kullanım kararlarıüzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Kıyı alanlarının, kullanımlar arasındakikoruma kullanma dengesini sa layan, halk katılımına dikkate alan, tarihi ve kültürelmirası koruyan, do al de erleri ve çevrenin dinamizmini göz önünde bulunduran,çevre duyarlı bir yakla ım ile planlanmasının gereklili i vurgulanmaktadır.Yapılan literatür ara tırması ile kıyı alanlarının rasyonel kullanımı ile ülkeekonomisine sa layaca ı katkının son derece önemli oldu u görülmektedir. Kıyı ileilgili yapılmı olan yüksek lisans ve doktora tezleri bu kapsamda incelenmi tir. Tezlerkıyı kullanımını, kıyı mevzuatını, kıyı planlamasını ve turizm etkilerinin ele alındı ıba lıklar altında toplanmı tır. Tezlerin analiz bölümleri, örnek bir case alanıseçilmesi, konunun ele tirel bir bakı la irdelenmesi ya da kıyı yönetimini içeren yurtdı ı örneklemeleri ile kıyaslanması gibi yöntemlerin kullanılması ile olu turulmu tur.Bu çalı ma kıyıları ilgilendiren tüm kurum ve kurulu ların kıyı ve çevresiüzerindeki görev ve sorumluluklarının ara tırılması kıyı alanlarının bütüncülyakla ım çerçevesinde yönetilmesinin gereklili ini ortaya koymaktadır. Bu sonucaula ırken kullanılan yöntemin yukarıda yapılmı çalı malardan farkı be mahkemedavasının analizi neticesinde elde edilmi olmasıdır. Kıyı alanında geçen örnekdavaların incelenmesi ile yapılan ilk çalı madır.
Özet (Çeviri)
Name: Neslihan TEKSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City PlanningMajor: City Planning (Master)Title of Thesis: The Effectiveness of Turkish Coastal Legislation in Ensuring theProtection-Utilization BalanceABSTRACTThis study focuses on the consequences of the legal arrangements related tocoastal areas? usage decisions. It has been emphasized that planning of the coastalareas should be performed sensitive to the environment, providing a protection-utilization balance between different purposes, considering public participation,protecting the historical and cultural heritage, and taking care of natural values andenvironmental dynamism. The rational use of the coastal areas is a very importantcontribution to the country?s economy.It has been definately seen that the rational use of the coastal areas will highlybe important contribution to the country? s economy by the literature review beingdone. The research data collected from other master and doctorate thesis relevant tocosts has been performed in this manner. The thesis researched for this study havebeen grouped into according to coastal use, coastal legislation, coastal planning andtourism affects. The analysis section of the thesis formed by consisting differentmethods such as selection of sample case areas, examination of the thesis subject in acritisizable manner or comparing the coastal management with similar practicesabroad.An examination of the responsibilities and objectives of the institutions andorganizations regarding coastal areas showed us that coastal areas should bemanaged by the integrated coastal management approach. This conclusion is reachedthrough the analysis of five court cases. Also, this is the first study performed by theevaluation of the sample court cases regarding to coasts.