Nevşehir dolaylarında yüzeylenen asidik pomzanın hafif beton agregası olarak kullanılabilirliği
The usage of acidic pumices as light concrete gregate which was seen around nevsehir
- Tez No: 184929
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda agrega (asidik pomza ve dere kumu), uçucu külve kimyasal katkı kullanarak betonun birim hacim ağırlık, dayanım, ısı ve ses yalıtımözelliklerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Yapılan çalışmada asidik pomzanın tekbaşına beton agregası olarak istenilen şartları vermemesinden dolayı, tasarımlardaasidik pomza ile birlikte değişik oranlarda dere kumu ve uçucu kül kullanılmıştır.Değişik beton tasarımlarının değerlendirildiğinde agrega oranları % 60 asidik pomza,%40 dere kumu, 400 kg çimento, 200 kg uçucu kül, 96 kg su ve çimentonun % 1.5'ikadar kimyasal katkı kullanılarak yapılan betonun yoğunluk (1700 kg/m3), tekeksenli basınç (310 kgf/cm2), ısı iletkenliği (0.48 kcal/m2hºC) ve ses yalıtımı (20,17dB) açısından en iyi sonucu verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The interactions on concrete by means of the unit weight, strength, sound andthermal conductivity were investigated in this study, by using mixture of differentproportions of aggregates (acidic pumice, sand), fly ash, and chemical additives. Asthe acidic pumice alone did not satisfy the aggregate requirements of the concretedifferent proportions of alluvial sand was also used beside the acidic pumice and flayash. By evaluating various concrete mixture designs, the best design was made bymixture of 60 % of acidic pumice and 40 % of sand, 400 kg of cement, 200kg of flyash, 96 kg of water and 1.5 % of additive according to the cement amount was foundmore suitable concrete mixture by means of the unit weight (1700 kg/m3), uniaxialstrength (310 kgf/cm2), thermal (0.48 kcal/m2hºC) and sound isolation (20,17 dB).