Data access layer code generator
Veri erişim katmanı kod üretici
  1. Tez No: 184986
  2. Yazar: GÖKÇE KÜÇÜKEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETVERİ ERİŞİM KATMANI KOD ÜRETİCİGÖKÇE KÜÇÜKERENGünümüzün kompleks uygulamalarının operasyonel gereksinimlerini karşılamak üzerekatmanlama teknikleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Katmansal yapıların temelini oluşturanVeri Erişim Katmanı (DAL) için geliştirilen kodlar, projelerin geliştirme sürelerini uzatmaktave elle yazılan kodlar içerisindeki hatalar, veri erişimini güvensiz kılmaktadır. Bu tezde, DALiçin gereksinim duyulan kodları üreten bir araç geliştirilmiştir. Bu Veri Erişim Katmanı KodÜretici aracı kullanılarak, otomatik olarak üretilen kodlar, DAL geliştirilmesi için harcanansüreleri kısaltmakta ve tek biçimli yapıları sayesinde veri erişimini güvenilir kılmaktadır. VeriErişim Katmanı Kod Üretici, geliştirme platformuna entegre edilmiş, kullanıcı dostuarayüzleri ve geliştiricilere sağladığı fonksiyonaliteler ile katmansal yapıların temelini inşaedecek kabiliyete sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDATA ACCESS LAYER CODE GENERATORGÖKÇE KÜÇÜKERENLayering techniques are commonly used in order to supply the operational requirements oftoday?s complex enterprise applications. The codes developed for the Data Access Layer(DAL), which is the foundation of most layered applications, increases the time of projects?development phases, and the bugs in these manually written codes makes the data accessunreliable. In this thesis, a tool is developed to generate the required codes for DAL. Theautomatically generated codes using this tool, Data Access Layer Code Generator, decreasesthe time wasted for DAL development and makes the data access reliable due to their uniformstructure. Data Access Layer Code Generator is able to build the foundation of the layeredarchitectures with its user-friendly interfaces integrated on the development platform and withthe functionalities provided to the developers.