Veri ve veri erişim katmanı üreticisi
Data and data access layer generator
  1. Tez No: 256132
  2. Yazar: ERSİN ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAHYA KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde hazırlanan gelişmiş uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle çok katmanlı mimari yapı kullanılır. Bu mimari yapıda Veri Erişim Katmanı, Veri Katmanı üzerinde bulunur ve uygulama ile veritabanı arasındaki iletişimi sağlar. Veri Erişim Katmanında Veritabanı erişim yöntemleri tanımlanır, gerekiyorsa giriş/çıkış arabirimleri ile haberleşme protokolleri de oluşturulur.Tez kapsamında geliştirilen uygulamada, veritabanı kullanılan sistemlerde veri erişiminin yazılım tarafından oluşturulması ile uyguluma geliştirme işleminde oluşabilecek hataların engellenmesi, kod tekrarının ve zaman kaybının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.Bu tez çalışmasında Veri Katmanı ve Veri Erişim Katmanı üretecek uygulama Visual Studio.NET platformunda, VB.NET programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir.Veri Katmanı yapısı içerisinde veritabanının oluşturulması, uygulamada bulunan ?SQL Oluştur? bölümünde SQL programlama diline uygun olarak saklı yordamlar üretilerek sağlanmıştır. Veri Erişim Katmanının oluşturulması ?Sınıf Oluştur? bölümünde sınıf kodlarının üretilmesi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While today?s advanced applications are developed, N-Tier Architectural structures are usually used in order to supply requirements. In that architectural structure, Data Access Layer exists on Data Layer and provides the communication between the application and database. Database access methods are defined in Data Access Layer; if it?s necessary, I/O interfaces and communication protocols are written in here too. In application developed as part of the thesis, it?s aimed to prevent from the probable mistakes, code repeat and waste of time by the data access being formed by software.In this thesis, the application that will produce Data Layer and Data Access Layer was developed on Visual Studio.NET platform by using VB.NET programming language. Database in Data Layer was provided by producing Stored Procedures as being appropriate for SQL programming language, in SQL Develop stage. Data Access Layer was developed in Class Develop stage by producing Class Codes.