Identification of nitrifier diversity and activity in biological wastewater treatment systems
Biyolojik atıksu arıtma sistemlerindeki nitrifikasyon bakterilerinin türlerinin ve aktivitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 185008
  2. Yazar: NURAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETBiyolojik atıksu arıtma sistemlerindeki nitrifikasyon bakterilerinintürlerinin ve aktivitelerinin belirlenmesiBiyolojik olarak azot gideren sistemlerdeki nitrifikasyon bakterileri düşükçoğalma hızlarına sahip olup, karbon gideren heterotrofik bakterilere göre toksikmaddelere karşı daha hassastırlar. Bu nedenle, biyolojik azot giderimi sistemlerinitrifikasyon bakterilerinin kinetik özelliklerine göre tasarlanır.Biyolojik azot giderimi sistemlerindeki koşulları değerlendirebilmek için,Kimyasal Oksijen htiyacı (KO ), Biyokimyasal Oksijen htiyacı (BO ), ToplamKjeldahl Azotu (TKA), amonyum, nitrit, nitrat vb. Klasik işletme parametrelerininyanında, sistemdeki nitrifikasyon bakterilerinin tanımlanması da gereklidir.Bakteri çeşitliliği ve nitrifikasyon aktivitesi arasındaki ilişki biyolojik atıksuarıtma tesisleri için oluşturulacaktır. Böylece, optimum işletme şartları için enverimli ve en dayanıklı nitrifikasyon bakterisi tanımlanacaktır.Bu çalışmada, gerçek tesis boyutundaki ve laboratuvar ölçekli biyolojik atıksuarıtma tesislerinden alınacak çamur numunelerindeki nitrifikasyon bakterileriFluorescent in Situ Hybridization (FISH), Slot-Blot Hybridization ve DenaturingGradient Gel Electrophoresis (DGGE) teknikleri kullanılarak tanımlanacaktır.Sonuç olarak, farklı amonyak ve 1,2 dikloroetan (1,2 DCA) konsantrasyonlarıile beslenen biofiltre numunelerinin amoA geni DGGE sonuçları arasında farkgörülmemiştir. Farklı miktardaki kadmiyum beslemeleri, sürekli nitrifikasyonsistemindeki nitrifikasyon bakterilerinde tür değişimine sebep olmuştur. Ayrıca, aynıaşı çamuru ile başlatılmasına rağmen, farklı amonyak yüklemeleri ve farklı reaktorçeşitleri nitrifikasyon bakterilerinde çeşitliliğe sebep olmaktadır.Ağustos, 2006 Nuray GÜLER
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIdentification of nitrifier diversity and activity in biologicalwastewater treatment systemsIn wastewater treatment systems, nitrification bacteria has low growth ratesand are more sensitive to toxicants than heterotrophic carbonaceous bacteria.Consequently, biological nitrogen removal systems are designed according to thekinetic characteristics of nitrification bacteria.In addition to classical operational parameters such as Chemical OxygenDemand (COD), Biochemical Oxygen Demand (BOD), Total Kjeldahl Nitrogen(TKN), ammonium, nitrite, and nitrate etc., identification of nitrifiers is alsonecessary to evaluate the conditions in biological nutrient removal systems.The relationship between bacterial diversity and nitrification activity will beestablished for biological wastewater treatment systems. Thus, optimum operationalconditions for prevalence of the most efficient and resistant nitrifying bacteria will beidentified.In this study, nitrification bacteria in sludge samples taken from differentbiological treatment systems will be identified by using Fluorescent in SituHybridization (FISH), Slot-Blot Hybridization and Denaturing Gradient GelElectrophoresis (DGGE) techniques.In conclusion, any difference in the DGGE profiles of amoA gene betweensamples treated with different ammonium concentrations and 1,2 Dichloroethane (1,2DCA) could not be observed in biofilm reactor. Banding pattern of amoA genes ofDNA extracted from continuous nitrification system samples were found differentfrom each other according to the different cadmium loads. Different ammonia loadsand different reactor configurations caused to change in diversity of AmmoniaOxidzing Bacteria (AOB) population although all reactors were seed with samesludge.August, 2006 Nuray GÜLER