Centaurea kilaea Boiss. ve centaurea cuneifolia Sm. üzerinde morfolojik ve palinolojik araştırmalar
The morphological and palynological studies on centaurea kilaea Boiss. and centaurea cuneifolia Sm.
  1. Tez No: 185007
  2. Yazar: MUSTAFA ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
CENTAUREA KILAEA BOISS. VE CENTAUREACUNEIFOLIA SM. ÜZERİNDE MORFOLOJİK VEPALİNOLOJİK ARAŞTIRMALARÖZETBu çalışmada İstanbul ve yakın çevresinde yayılış gösteren iki Centaureatürü, C. kilaea ve C. cuneifolia'nın morfolojik ve palinolojik özellikleri incelenmiş-tir. İncelenen türlerden C. kilaea Türkiye için endemiktir. C. cuneifolia ise Türkiyeve Balkanlar'da yayılış gösterir.Büyük benzerlik gösteren bu iki tür üzerinde yapılan karşılaştırmalımorfolojik ve palinolojik incelemelerle türlerin yapıları ayrıntılı olarak ortayakonmuştur. 2004 ve 2005 yıllarında araştırma alanından toplanan örneklere,herbaryum materyallerine ve taksonomik literatüre dayanılarak türlerin ayrıntılıdeskripsiyonları verilmiştir. Bitkilerin genel görünüşleri ve çiçek kısımlarına ait şekilve fotoğraflar ile aken yüzeyi ve papuslarının Scanning Elektron Mikroskobu (SEM)fotoğrafları çalışmada yer almıştır. Ayrıca iki türün morfolojik özelliklerikarşılaştırmalı olarak tablo halinde verilmiş, türlerin araştırma alanındaki yayılışlarıda harita üzerinde gösterilmiştir.İncelen iki tür bazı morfolojik özellikleri bakımından farklılıklar gösterir.C. kilaea'da aken ve papusların C. cuneifoia'ya göre daha büyük, gövde yaprakları-nın daha sık ve grimsi renkte olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın palinolojibölümünde, her iki türe ait polenler Wodehouse ve Asetoliz metodları ileincelenmiştir. İki türde de polenlerin trikolporat, ancak C. kilaea polenlerininC. cuneifolia'dan daha büyük olduğu saptanmıştır. Polenlerin ışık mikroskobunda veScanning Elektron Mikroskobunda (SEM) çekilen fotoğrafları çalışmaya eklenmiştir.Haziran 2006 Mustafa ATAR
Özet (Çeviri)
THE MORPHOLOGICAL AND PALYNOLOJICALSTUDIES ON CENTAUREA KILAEA BOISS. ANDCENTAUREA CUNEIFOLIA SM.ABSTRACTTwo Centaurea species, C. kilaea and C. cuneifolia, in the Istanbul area havebeen studied morphologically and palynologically. One of these species, C. kilaea isendemic for Turkey, the other species, C. cuneifolia is distributed in Turkey andBalkans. The morphological and palynological chatracteristics of the species weredescribed comparatively. The descriptions based on the plant samples collected fromthe study area in 2004 and 2005, the herbarium materials and the taxonomicalliterature were given in detailed. The figures and the photographs belonging to habitof the plants and the flower segments and also the Scanning Electron Microscope(SEM) photographs of the achene surface and pappus were presented. In addition,the morphological characteristics of these species were given in table. Thedistributions of the species were indicated on the map.The examined species differ in some morphological properties. The achene andthe pappus of C. kilaea are bigger than those of C. cuneifolia, also the cauline leavesare denser and in greyish colour. The methods of Wodehouse and Acetolyze werefollowed in the palynological part of the study. The pollen grains of the both speciesare tricolporatae, but those of C. kilaea are bigger than C. cuneifolia. The lightmicroscope and the Scanning Electron Microscope (SEM) photographs of the pollengrains were added to the study.June 2006 Mustafa ATAR