Şile ve civarının (İstanbul) flora ve vejetasynu
The flora and vegetation of Şile and environs
- Tez No: 185018
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL YARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
2003-2006 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada, Şile'nin (İstanbul)flora ve vejetasyonu ortaya konmuştur.Araştırma bölgesi yaklaşık 736 km alan olup, tamamı, A2(A) karesi içinde yeralmaktadır.Bu çalışma sonucunda, 79 adet familya ve 256 adet genusa mensup olmak üzere,toplam olarak 440 adet takson tesbit edilmiştir. Bu taksonlardan 3' ü Pteridophyta, 437'sigruplarına dahildirler. grubu taksonlardan 2'siSpermatophyta SpermatophytaGymnospermae, 435'i ise Angiospermae üyesidirler. Angiospermae üyelerinin de, 365'iMagnoliopsida / Dicotyledoneae, 70'i ise, Liliopsida / Monocotyledoneae gruplarınadahildirler. En fazla takson ile temsil edilen familyalar; Fabaceae 59 (% 13.4), Poaceae46 (% 10.5), Asteraceae 45 (% 10.2), Lamiaceae 33 (% 7.5 ) ve Rosaceae 25 (%5.7) olarak belirlenmiştir. Endemik taksonların sayısı ise, 7'dir.Çalışmanın, BRAUN-BLANQUET yöntemiyle gerçekleştirilmiş bulunan vejetasyonbölümünde ise, bölge vejetasyonunun, 3 farklı tipten meydana geldiği ortaya konulmuştur:Orman vejetasyonu; Carpinus orientalis-Erica arborea Quézel, Barbéro, Akman, 1980 veSezer & Yarci Ass. Nov. birliklerinden; çalıFago orientalis- Quercetum ibericaevejetasyonu, Phillyrea latifolia-Laurus nobilis Quezel, Barbéro, Akman, 1980 birliğinden;kumul vejetasyonu ise, Cakilo euxinae-Salsoletum ruthenicae Vicherek 1971 birliğindenmeydana gelmektedir. Fago orientalis- Quercetum ibericae Sezer & Yarci Ass. Nov. birliği,bilim dünyası için yenidir. Çayır vevetasyonu ise, antropojenik etkilerle çok fazla tahripolmasından dolayı, sintaksonomik analizi yapılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The flora and the vegetation of Şile (Istanbul) were found out in this study that carriedout between 2003 and 2006.The study area is about 736 km2 and it is located within A2(A) square. The end of thestudy, totally 440 taxa that belonging to 256 genera and 79 families were found out. Three ofthese taxa belong to Pteridophyta whilst 437 taxa belong to the Spermatophyta groups. Twotaxa are Gymnospermae members whilst 435 taxa are Angiospermae members which arebelong to Spermatophyta. 365 taxa are within Magnoliopsida / Dicotyledoneae whilst 70 taxaare within Liliopsida / Monocotyledoneae among the Angiospermae members. The familiesthat represent with the most taxa are fixed as follows: Fabaceae 59 (13.4%), Poaceae46 (10.5%), Asteraceae 45 (10.2%), Lamiaceae 33 (7.5% ) ve Rosaceae 25(5.7%). The numbers of the endemic taxa are seven.In the vegetational part of the study that carried out by means of the BRAUN-BLANQUET method, it is found that the vegetation of the area consists of three types. Theforest vegetation, shrub vegetation and littorale vegetation. The first vegetation consist oftwo associations: Carpinus orientalis-Erica arborea Quézel, Barbéro, Akman, 1980 andFago orientalis- Quercetum ibericae Sezer & Yarci Ass. Nov.; the shrub vegetationconsists of Phillyrea latifolia-Laurus nobilis Quezel, Barbéro, Akman, 1980 association.Thelittorale vegetation consists of Cakilo euxinae-Salsoletum ruthenicae Vicherek 1971association. Fago orientalis- Quercetum ibericae Sezer & Yarci Ass. Nov. association isnew fort he scientific world. The syntaxonomical analysis of the grassland vegetation was notable to carry out because of the anthropogenic degenerations