Çanakkale Boğazında sal metodu ile midye (mytilus galloprovincialis, lamarck 1819) yetiştiriciliği
- Tez No: 56141
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN ONGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. ÖZET Çanakkale Boğazı'nda Sal Metodu ile Midye (Mytilus galloprovincialis, Lamarck 1819) Yetiştiriciliği Bu çalışma, Çanakkale Boğazı Poyraz Koyu'nda mevcut, Önentaş A.Ş. Dardanel Firmasına ait iki midye yetiştirme salında gerçekleştirilmiştir. Sallar 12mx12 m ve 20mx20 m ebatlarında olup ; küçük sal 250, büyük sal 1000 kollektör kapasitesine sahiptir. Çalışmalar, Haziran 1992-Temmuz 1994 tarihleri arasında olmak üzere iki yıllık bir periyod halinde sürdürülmüştür. Bu maksatla her salda onar adet kollektör kullanılmış; ölçüm yapılan kollektörler birinci yıl kırmızı, ikinci yıl mavi iplerle işaretlenerek diğer kollektörlerden ayrılmıştır. Söz konusu çalışmada“EKİM METODU ”uygulanmıştır. Ekim yapılacak midyeler Poyraz Koyu ve civarında algarnalarla çekilmek sureti ile toplanmıştır. Midyelerin toplanmasında yine Dardanel Firmasıpa ait 48 gross tonluk midye yetiştiriciliği için dizayn edilmiş balıkçı gemisi kullanılmıştır. Toplanan midyeler geminin güvertesinde bu maksatla geliştirilmiş özel seleksiyon ızgarasında bol tazyikli su ile yıkanmış, üzerindeki flora ve fauna'dan temizlendikten sonra 1-3 cm ebatlarında olanlar ekim için kullanılmıştır. Ekim çalışmaları Haziran ayı itibarı ile yaz boyu devam etmiştir. Ancak, ölçümlerde Haziran ayında ekim yapılan midyeler kullanılmıştır. Ekim esnasında # 100 kalınlığında ince pamuktan yapılmış ağ torbalar kullanılmıştır. Kollektörler bu ağ torbalar içine yerleştirilerek ekim cihazı yardımı ile yavru midyelerin kollektörler etrafına tutunmaları sağlanmıştır. Kollektörlere ekim yapılan midyelerin miktarı, kollektörlerin uzunluğuna ve midyelerin büyüklüklerine bağlı olarak değişmektedir. Ölçüm yapılacak kollektörlerdeki midye miktarı 10 kg olacak şekilde ekim işlemi yapılmıştır. Yavru midyelerin kollektörlere yapışma süresi 5-10 gün kadardır. Bu esnada pamuk ağ torba çürüyerek kaybolmaktadır. Ekim işleminden altı yedi ay kadar sonra midyelerde ağırlığın yaklaşık dört beş kat artması sonucu kollektörlerde sıkışma ve bunun sonucu olarak da midyeler arasında rekabet, ölüm ve çözülmeler olmaktadır. Bu nedenle, bir ara seleksiyon işlemi uygulanmıştır. 66Seleksiyon işleminden sonra yaklaşık 5 cm boyundaki midyeler seleksiyon işlemi için ayrılan boş kollektörlere ekilerek sallara bağlanmıştır. Çalışma periyodunun bitiminde midyelerde, küçük salda birinci yıl 21, ikinci yıl 15 kat; büyük salda, birinci yıl 14.7, ikinci yıl 12.8 kat ağırlık artışı tesbit edilmiştir. Bütün kollektörlerde ağırlık artışı ayrı ayrı kontrol edilememiştir. Bununla birlikte toplam hasılatın mevcut bilgiler doğrultusunda 100 adet kollektöre ekim yapılan küçük salda birinci yıl 23 ton, ikinci yıl 15 ton; 300 adet kollektörün kullanıldığı büyük salda ise, birinci yıl 43.5 ton, ikinci yıl 37.8 ton olması gerektiği hesaplanmıştır. Her iki salda da birinci yıl toplam hasılatın ikinci yıla oranla daha yüksek olmasının sebebi, yıl ortasında ( Aralık ayı ) bir seleksiyon işleminin yapılmasıdır İkinci yıl herhangi bir ara seleksiyon işlemi uygulanmadığı için iki salda da toplam hasılatta önemli ölçüde düşüş kaydedilmiştir. 67
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY The Culture of Mussel (Mytilus galloprovincilas, Lamarck 1819) by Raft Method in Çanakkale Strait This study was on two mussel productions raft that belong to DARDANEL Firm in Poyraz cove, ÇANAKKALE Strait. Raft sizes are 12x12 m and 20x20 m. Collector capacities are 250 for small raft and 1000 for big raft. Studies were carried on two years between June 1992 and July 1994. For this aim ten collectors were used for each raft and the collectors that were mesured are sepereted by signing with red rope for first year and blue rope for second year. In this study SOWING METHOD was used. Mussels that used in sowing were collected by pulling with algarna. In order to collect the mussels a fishing ship belong to DARDANEL Firm that is 48 grosstone and designed specially for mussel production was used. Collected mussels were washed with abundant pressured water on a sellection screen specially designid for this purpose in the ship dech. Then flora and fauna on mussels were removed and the mussels that are 1-3 cm size were used for sowing* operation and the operation was carried on all summer seazon including June. But, in June the sowed mussels were used for the measurements. For sowing, net bags that made of 0 100 (diameter size) thin cotton were used. Collectors were inserted to this bag than young mussels were holded on the collectors by using sowing instrument. The amount of mussels that sowed on collectors depend on length of collectors and size of mussels. 10 kg mussels were sowed to the collectors that will be measured. Holding time for young mussels is 5-10 days. During this time cotton net bag decay and vanish. After sowing operation 6-7 month later the weigth of mussels increase 4- 5 times andpressed together, as a result of this competition, death and scattering occur. Thats why in a suitable time, a sellecting operation were a applied. After selecting operation the mussels almost 5 cm long were sowed to 68the empty collectors that reserved for this operation and they were tied to the rafts. At the and of the study period the increase in the weight of mussels were observed as follows ; For small raft 21 times in first year, 15 times in second year. For big raft 14.7 times infirst year, 12, 8 times in second year. Increase in weight couldn't be observed for each collector seperately in addition to this by using observed informations total products can be calculated and the results are ; in small raft where 100 collector were sowed 23 tone in first year, 15 tons in second year. In big raft where 300 collector were sowed 43.5 tone in first year, 37.8 tone in second year. The cause of that the amount of products in first year are greater then second year in both raft is the selection that made in the mid year ( Decamber ). In the second year selecting were not applied so, a greate amount of decrease were observed in the amount of total products. 69