Modifiye nişastanın analitik uygulamaları
Analytical applications of modified starch
- Tez No: 185024
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETMODİFİYE NİŞASTANIN ANALİTİK UYGULAMALARIAğır metal tutucu özelliği yüksek olan bileşiklerin sentezi ve kullanımlarıgerek çevre koruması ve gerekse endüstriyel açılardan önem arz etmektedir.Çalışmamızda doğal bir makromolekül olan mumsu mısır nişastası, toluen2,4-diizosiyanat ile modifiye edilmiş ve sentezlenen polimerin Cu2+, Mn2+, Zn2+ ,Co2+ tutma kapasitesinin farklı pH' larda değişimi incelenmiştir.Mumsu mısır nişastası ile toluen 2,4-diizosiyanat arasındaki reaksiyon(1:1) mol oranlarında, 60ºC' de gerçekleştirilmiştir.Sentezlenen TDI ile modifiye nişastada Cu2+, Mn2+, Zn2+ , Co2+ tutulması30 dakika temas ile araştırılmıştır. Maksimum metal tutma kapasitesi, Cu2+ içinpH: 7' de 0.3013 mg Cu2+ / g madde, Mn2+ için pH:7' de 0.0338 mg Mn2+ / g madde,Zn2+ için pH: 6' da 0.0078 mg Zn2+ / g madde ve Co2+ için pH:4' de 0.0231 mgCo2+/g madde olarak bulunmuştur.Sentezlenen TDI ile modifiye nişastanın metal tutma kapasitesi Cu2+, Mn2+,Zn2+ için artan pH ile arttığı, Co2+ için ise artan pH ile azaldığı görülmüştür.Çalışmamızda, TDI ile modifiye nişastanın yaklaşık kimyasal bileşimi,elementel analiz ve IR spektroskopisi yardımı ile ortaya konmuştur.Mayıs 2006 Hakan AYATAI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTANALYTICAL APPLICATIONS OF MODIFIED STARCHSynthesis and use of heavy metal removal resins is important inenvironment protection and some of industrial applications.In this work waxy maize starch, which is a natural macromolecule, has beenmodified with toluene 2,4-diisocyanate and its Cu2+, Mn2+, Zn2+ , Co2+ adsorptioncapacity has been investigated in various pH.Reaction between eaxy maize starch and toluene 2,4-diisocyanate has beencarried out in (1:1) (WMS:TDI) mol ratio at 60ºC.Retaining of Cu2+, Mn2+, Zn2+ , Co2+ has been investigated 30 minutes ofcantact time with modified waxy maize starch. Maximum Cu2+, Mn2+, Zn2+ , Co2+retaining capacities of synthesized product have been found are 0.3016 mg/g at pH:7,0.0338 mg/g at pH:7 , 0.0078 mg /g at pH:6 and 0.0231 mg/g at pH:4 respectively.Cu2+, Mn2+, Zn2+ retaining capacities of TDI modified waxy maize starchincease by increasing pH. However Co2+ retaining capacity increases by decreasingpH from 7 down to 4.Composition of TDI modified waxy maize starch have benn exposed byelemental analysis and IR spectroscopy.May 2006 Hakan AYATAI