Güneş enerjisi yardımıyla gerçekleştirilen ısıtma sistemlerinin Kocaeli bölgesi için uygulanabilirliğinin araştırılması
Research on applicability of solar energy-aided warming systems for Kocaeli region
- Tez No: 185023
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZETGÜNEŞ ENERJİSİ YARDIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN ISITMASİSTEMLERİNİN KOCAELİ BÖLGESİ İÇİN UYGULANABİLİRLİĞİNİNARAŞTIRILMASIGİRİŞ : Bilindiği üzere güneş enerjisinin dünyadaki uygulamaları doğrudan veya dolaylıelektrik üretimi ve termal uygulamalar olmak üzere iki kola ayrılabilir.Termal uygulamalar güneş enerjisinden ısı elde etmek amacı ile kullanılan çeşitliteknolojilerdir. Bu uygulamalar arasında binalarda güneş enerjisinin maksimum kullanılmasısağlayacak şekilde tasarımlanmasını içeren pasif mimari ile günümüzde sıcak su teminindeyaygın olarak kullanılmakta olan düzlemsel güneş kollektörleri ve daha yüksek sıcaklıklara( 150-300° C ) ulaşmayı sağlayan parabolik odaklayıcı kollektörler bulunmaktadır.PROBLEM : Kocaeli bölgesi güneş enerjisinin kullanılabilirliği açısından incelenmemişyörelerimizdendir. Günümüzde CO2 emisyonunu azaltmak için yenilenebilir enerjikaynaklarına ağırlık verilmeye çalışılmaktadır. Kocaeli bölgesinin güneş enerjisi durumlarınıntesbiti ve güneş enerjisi ile çalışan aparatların geliştirilmesine ihtiyaç vardır.AMAÇ : Güneş enerjisi yardımıyla gerçekleştirilen ısıtma sistemlerinin Kocaeli bölgesi içinuygulanabilirliğinin araştırılması.ÖNEM : CO2 emisyonunu azaltmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermek.MATERYAL VE YÖNTEM : Özellikle gelişmiş ülkelerce güneş enerjisi teknolojilerikonusunda sürdürülen araştırma-geliştirme ve uygulama çalışmaları paralelinde ülkemizde debu konularda çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile bazı üniversitelerde çalışmalarsürdürülmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda Kocaeli bölgesi için güneş enerjisindenfaydalanma oranı araştırılacaktır.Haziran 2006 M.CİHAT DOĞANv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESEARCH ON APPLICABILITY OF SOLAR ENERGY-AIDEDWARMING SYSTEMS FOR KOCAELI REGIONPREFACE: As it is known, the practices of the solar energy can be seperated in two parts asdirect or indirect electric production and thermal applications.Thermal applications are various technologies in order to provide heat via solar energy.Passive Architecture containing designation of usage of solar energy for the structures, planesun collector platforms widely utilised for hot water provision and parabolic focusingcollectors ensuring to reach higher temperatures are some examples to the applications herein.(ºC 150-300 )PROBLEM: Kocaeli Region is one of the unexamined districts in aspect of employability ofsolar energy. Today, renewable energy sources are being emphasized as to reduce CO2emmission. Detection of solar energy circumstances and development of solar energy basedapparatuses are required for Kocaeli region.OBJECTIVE: Research on applicability of solar energy-aided warming systems for Kocaeliregion.CONSIDERATION: To reduce CO2 emmission and emphasize on renewable energy sources.MATERIAL AND METHOD: In parallel with research-development and practical operationson solar energy technologies particularly by developed countries, studies on these matters aremaintained by public bodies and some universities. In accordance with these studies, takingadvantage of solar energy rate for Kocaeli Region will be researched. In this scope, design ofa system with solar energy and production of prototype will be realized according toopportunities. Taking into account the cost analysis, namely the investment and enterpriseexpenses, the system will be compared with the products of existing firms.June 2006 M.CİHAT DOĞANvi