Mobilya üretimi yapan bir fabrikanın atısu arıtma tesisinin arıtım veriminin incelenmesi
The study of removal efficiency of the waste water treatment plant of a furniture factory
  1. Tez No: 185025
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETMOBİLYA ÜRETİMİ YAPAN BİR FABRİKANIN ATIKSUARTMA TESİSİNİN ARITIM VERİMİNİN İNCELENMESİMobilya üretimi yapan bir fabrikanın mevcut arıtma tesisinin verimliliğiniaraştırmakve yapılacak olan yeni düzenlemelerin faydasının irdelenmek üzereatıksularının ve arıtılmış suların özellikleri belirlenmiştir.Çalışma kapsamındaperiyodik olarak belirli zamanlarda tesisin çeşitli noktalarından alınan su örnekleriyleatıksu karakterizasyonu yapılmış ve sonuçlar incelenmiştir.Biyolojik aktiviteye engelolacak şekilde,formaldehit vb. maddeler içeren kimyasal atıksu ile evsel atıksuyunbirlikte arıtıldığı tesiste yerinde yapılan analizlerle laboratuarda yapılan analizlerbirlikte değerlendirilmiştir.Bu çerçevede amonyum azotu, fosfat,KOI gibi kimyasalparametrelerin yanı sıra pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen, ORP, tuzluluk gibi fizikselparametreler ölçülmüş, diğer analizlerle atıksu ve atık çamur karakterizasyonuyapılmıştır.Arıtma tesisi çıkış suyu niteliklere göre laboratuar ortamında optimumpolielektrolit dozu belirlenmiş ve yapılan koagülasyon çalışması sonucunda öncekiperformanslara göre KOI giderimi sağlanmıştır. Ayrıca tesiste yapılan değişimlerlesubstrat giderim verimi %80 lere kadar sağlanabilmiştir.Temmuz, 2006 Özlem DEMİRBAŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE STUDY OF THE REMOVAL EFFICIENCY OF THE WASTEWATER TREATMENT PLANT OF A FURNITURE FACTORYDetermined waste and clarify water characteristics of the factory, which producefurniture, for the research of available purification facility?s capacity and examine the newarrangement?s benefits. Within this study the wastewater characterized with water samplesassumed periodically from different points of the facility and results analyzed. The facilitywhich clarify domestic wastewater and chemical wastewater (contain some biological activityinhibiting materials like formaldehyde) together investigated applicably and evaluated withthe laboratory analyzes. In that frame behind the chemical parameters like ammoniumnitrogen, phosphate, COD; physical parameters like pH, conductivity, dissolved oxygen,ORP, salinity measured. With the other analyses wastewater and waste sludge characterized.In laboratory ambient optimum polyelectrolyte dose defined by the side of theclarification facility?s effluent water quality. And in the end of the coagulation studies ofCOD expansions provided according to the previous performances. Additionally substrateremoval efficiency increased to %80 with the modifications in facility.July, 2006 Özlem DEMİRBAŞ