Mayoluk kumaşlarda UV-absorblayıcılarının UV geçirgenliğine,koruma faktörüne,hava geçirgenliğine, ısı geçirgenliğine ve diğer kumaş özelliklerine etkileri
Effects of UV absorbers applied on the swimwear on the UV protection factor air permeability heat trancition and other fabric properties
- Tez No: 185039
- Danışmanlar: PROF. MEHMET AKALIN, Y.DOÇ.DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETMAYOLUK KUMAŞLARDA UV-ABSORBLAYICILARININ UVGEÇİRGENLİĞİNE, KORUMA FAKTÖRÜNE, HAVAGEÇİRGENLİĞİNE, ISI GEÇİRGENLİĞİNE VE DİĞER KUMAŞÖZELLİKLERİNE ETKİLERİBu tez çalışmasında, ilk olarak UV ışınlarının insan sağlığı üzerindeetkilerinde bahsedilerek korunma yollarına ait genel bilgiler verilmiş.Araştırma bölümünde mayoluk kumaşlar için geliştirilen değişik UVAbsorplayıcı maddeleri temin edilerek iki farklı mayo hazır giyim firmasınınmayoluk kumaşlarına uygulandı. Daha sonra UV Absorplayıcıların mayolukkumaşlarda UV ışınların geçirgenliğini ve koruma faktörünü (UPF değerini) arttırıpazaltmadığı incelenerek farklı fiziksel testler yapıldı. Bu testlerin sonucuna göre ikifarklı kimyasal uygulanmış mayoluk kumaşlar ile kimyasal uygulanmamışkumaşların test sonuçları karşılaştırılarak mayoluk kumaşlar için en uygun olan UVabsorblayıcı belirlenmiştir.Sunulan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde;çalışmanın amacıyla birlikte UV Işınları ve canlılar üzerine etkileri anlatılmıştır.İkinci bölümde; UV tanımı yapılarak, yapısı, özellikleri, çalışmamekanizması hakkında genel bilgiler verilmiş ve UV absorbanların tekstildeki önemideğinilerek, tekstildeki kullanım alanları ifade edilmiştir.Üçüncü bölümde; ilk olarak araştırmada kullanılan yöntemler, maddeler vearaçlar ile standartlar tanıtılmıştır. Ayrıca kumaş numunelerinin hazırlanışı, UVabsorbanların uygulanış yöntemleri ile birlikte kumaşlara yapılan testler ve eldeedilen veriler bulunmaktadır. Elde edilen veriler tablo ve şekiller halindesunulmuştur.Dördüncü bölümde; uygulanan testler neticesinde varılan sonuçlar verilmiştirBeşinci bölümde ise; Tez çalışması sonucunda elde edilen bulgular ortayakonmuş, tartışılmış ve değerlendirilmiştir.Temmuz 2006 Şule YILDIRIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECTS OF UV ABSORBERS APPLIED ON THE SWIMWEARON THE UV PROTECTION FACTOR AIR PERMEABILITYHEAT TRANCITION AND OTHER FABRIC PROPERTIESIn this study the dangers of the UV light on human body have been outlined.Two different UV absorbers were applied to two commercially available swim wearfabrics to investigate the effects on the UV cover factors and other fabric properties.Varies swim wear fabrics with two different UV absorbers applied were comparedwith untreated ones and within each other to see the best effect obtained.This thesis contains five sections. In first section together with the aim of thestudy the effects of the UV light on the living organisms are investigated. The secondsection contains the depth analysis of the UV light together with the effects of theUV absorbents used in textiles. In the third section the methods of the study,materials, equipment used and standards are outlined. In this section also thepreparation of the materials, application of the UV absorbents to the materialstogether with all the raw results in the form of tables and graphics are given. Fourthsection contains the all the results in detail. All the discussion and the conclusions ofthe results are given in section five.July 2006 Şule YILDIRIM