Alüminyum kompozit levhalarının işlenmesinde kullanılan, CNC freze kesici takımlarının kaplama seçimi ve işlem parametlerelerinin taguchı metodu ile optimizasyonu
Optimization of process parameters and coating selection of CNC miling cutters with taguchi method in processing aluminium compozite plates
- Tez No: 185042
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR SALMAN, Y.DOÇ.DR. BAHAR SENNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETALÜM NYUM KOMPOZ T LEVHALARININŞLENMES NDE, CNC FREZE KES C TAKIMLARININKAPLAMA SEÇ M N N VE ŞLEM PARAMETRELER N NTAGUCHI METODU LE OPT M ZASYONUBu çalışmada, Alüminyum kompozit malzemelerinin işlenmesinde kullanılan 900'likderz bıçağı üzerine Alüminyum Titanyum Nitrür ( AlTiN ) ve Zirkonyum Nitrür ( ZrN )kaplamaların ve CNC freze parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Bu derz bıçağı ve CNC ileilgili genel bilgiler Ek 1ve 2' de sunulmuştur. Türkiye' de kullanımı yeni olan üç eksenli dikişlem merkezli bu CNC frezenin parametrelerinin optimizasyonu hem kalitenin arttırılmasıhem de maliyetin düşürülmesi açısından önemlidir. Bu parametrelerin yanı sıra takımyüzeyine en uygun kaplama türünün seçilmesi takım ömrünü artıracağı için işlem maliyetiniazaltmanın yanı sıra zamandan da tasarruf sağlamaktadır.Sonraki aşamalarda geometrik şekli ve kimyasal bileşimi farklı kesici takımlaradeğişik kaplama türleri ve hatta seramik çok katlı ince film kaplamalar da optimizasyona dahiledilerek takım ömrü üzerindeki etkileri incelenebilir.Haziran 2006 Zafer KESK NI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOPTIMIZATION OF PROCESS PARAMETERS ANDCOATING SELECTION OF CNC MILING CUTTERS WITHTAGUCHI METHOD IN PROCESSING ALUMINIUMCOMPOZITE PLATESIn this Project, the effects of the CNC parameters and the (900) hobs which arecovered with Aluminium Titanium Nitrür ( AlTiN ) and Zirconium Nitrür ( ZrN ) are studied.The CNC machine is used for processing aluminium composite panels. General informationabout the CNC and the hobs are given in Appendix (1 and 2). The utilization of the three axisvertical treatment centered CNC Fraise is very new in Türkey and the optimization of theCNC Fraise parameters is also very important for quality increasing and besides costdecreasing. Along these parameters to select the correct covering which is suitable fort heoutfit?s surface, increases the lifetime of the hobs. This process decreases the cost also makesup for lost time.The next stage of this Project will be searching for another geometrical shapes anddifferent types of coverings with different chemical compaunds which will increase thelifetime of the outfit . Even ceramic multi-storey coserings will be added the optimisation.Haziran 2006 Zafer KESK NII