Orta ölçekli basım işletmelerinde üretimi aksatan nedenlerin belirlenmesi
The determination of causes which affect the production performance in middle level printing plants
  1. Tez No: 185043
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EFEF NEJAT GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZETORTA ÖLÇEKLİ BASIM ÜRETİMİİŞLETMELERİNDEAKSATAN NEDENLERİN BELİRLENMESİOrta Ölçekli Basım işletmelerinin seçiminde KOSGEB kriterleri baz alınmıştır.Yaptığı üretim itibari ile yüksek sayıda işlere sahip olan ambalaj sektörü araştırmadışı bırakılmıştır. Gün içerisinde ürün çeşitliliği olan, düşük ve orta baskı sayısıözelliğinde işler üreten, ve üretim problemlerini yoğun yaşayan basım işletmelerianket uygulamasının ve tez çalışmasının kitlesini oluşturmaktadır. Orta ÖlçekliBasım İşletmelerinde karşılaşılan üretim problemlerinin tespit edilmesi çalışmasında,ürünün tasarımı, film alınması ve montaj yapılması aşamaları araştırma dışıbırakılmıştır.Tezde Orta Ölçekli İşlemelerin üretimde karşılaştıkları problemlerin tespiti vebu problemlerin üretimi ne ölçüde etkilediğinin belirlenmesi hedeflenmiştir.Problemler tespit edilmiş, karşılaşılma sıklıklarına göre sıralanmış ve çözüm aşamasısonrası gelişmelerin grafiklere yansımaları gözlenmiştir.Uygulama, yaşanan sorunların genellenmesi amacı ile sektör problemleriniyansıtacak anket uygulaması ile başlatılmıştır. Bu anketler değerlendirilerek sıralamapareto analizi yardımı ile yapılmış, daha sonra genellemelerden elde edilenproblemleri bire bir yaşayan model işletme seçilmiştir. Model basım işletmesindemakine parkı tablo içinde gösterilmiş ve iş akış diyagramı verilmiştir. Anketlerdeçıkan sonuçlarla paralellik gösteren model işletmede, problemlerin detaylandırılmasıve çözüm süreci; grup çalışmaları, problem ve hedef ağaçları yöntemleri, mantıksalçerçeve yaklaşımı ve SWOT aracı ile sağlanmıştır.Yapılan çalışmalarda şu sonuçlar elde edilmiştir.a-) Anket çalışmalarına katılan orta ölçekli basım işletmeleri arasındaöncelikli üretim problemleri; ani ve önemli siparişlerin program arasınasıkıştırılması, bilgi eksikliği, müşteri onayının gecikmesi, makine arızaları, iletişimeksikliği, olarak tespit edilmiştir.b-) Ankete katılan ve sektörde 20 yıl ve üzeri faaliyet gösteren Basımİşletmelerinde, iş teslim zamanlarının gün farkıyla aşılma oranının daha sıkgerçekleştiği tespit edilmiştir.c-) Ankete katılan ve sektörde 20 yıl ve üzeri faaliyet gösteren firmalarınüretim programlamada paket bilgisayar programı kullanma oranının, diğergruplardan fazla olduğu tespit edilmiştir.d-) Gün farkıyla gecikmelerin 11-19 çeşit üreten Basım İşletmelerindearttığı, 20 çeşit ve üzeri ürün üreten işletmelerde azaldığı görülmektedir.e-) 20 çeşit ve üzeri iş üreten Basım üretiminİşletmelerindeprogramlanmasında, firma için hazırlanan paket bilgisayar programları kullanmayüzdesinin diğer gruplardan daha fazla olduğu görülmektedir.f-) İşletme organizasyon yapısını yatay şemaya dönüştürecek çalışmalaryapılmış ve bu yapının üretime etkilerinin pozitif olduğu gözlenmiştir.g-) Firmaya sürekli iş getiren müşteriler, müşteri ilişkileri sorumlularıarasında paylaştırılmış, uygulamanın etkileri olumlu olmuştur.h-) Kesim Makinesinde Düşük gramajlı kâğıt gruplarında, genelprogramlamanın uygun olmasının getireceği ılımlı yükselme ya da düşmeler yerine,radikal değişimler gözlenmiştir.i-) 2 ve 3 kırım işlerin 2510-5000 Tabaka Kırım Sayılarında ÜretimSürelerinde artış görülmüştür. Veriler incelenerek artış nedeninin; farklı zamanlardatoplanan verilerde kırım makinesinin 2 ve 3 kırım grupları arasında veri sayısı olarakaşırı dengesizlik olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.j-) İletişim ağının kurulması ve üretimi programlama için kullanılanbilgisayar paket programın siparişe ait tüm bilgilerin kayıt altına alındığı, hatakodlarının işlenerek rapor alabildiği firmaya özel paket program olması sağlanmıştır.k-) İletişim, iyi bilgi tanımı ve kullanım alanları, geri bildirim, insankaynakları ve yönetim önerileri, problem çözme adımları konulu sunumlarhazırlanmış ve etkili iletişimde görsel öğelere yönelik anlatımlarla zenginleştirilensunumların dikkat çektiği gözlenmiş ve üretime etkileri olumlu olmuştur.l-) Üretimi Programlarken baskı makinelerindeki işlerin kâğıt gramajgeçişlerine bakılarak köklü yanlışlar saptanmış, çalışma süreci içerisinde gramajgeçişlerinin daha uygun olmasına dikkat edilmiştir.m-) Firma planlamalarında yer alan atölye düzenlemesi, konu etrafındaplanlama olarak öne alınmış ve üretim için daha uygun makine parkı yerleşimigerçekleşmiştir.Haziran, 2006 Özlem Yılmaz
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE DETERMINATION OF CAUSES WHICH AFFECT THEPRODUCTION PERFORMANCE IN MIDDLE LEVELPRINTING PLANTSIn the selection of middle level printing plants, the KOSGEB criteria aretaken as a base consideration. The packaging sector which has a great number ofwork in terms of production are left out of this present investigation. The printingplants having product diversity in a day, producing a number of work in the propertyof low and middle printing number and facing product problems heavily are the mainbody of the present work. In the study of determining printing problems encounteredin the middle level printing plants, the steps on product design, film preparation andmontage preparation are left out of the present investigation.The aim of the present thesis is to determine the problems which the middlelevel printing plants encounter in the production and also to establish how much ofthese problems affect the production. The problems were fixed and rated accordingto their frequency. Then, the improvements observed after solution steps weregraphically determined.The present investigation was started with the application of a questionaire toreflect the sectoral problems by the purpose of generalisation of problems faced. Thequestionaire was evaluated and the rating was carried out with Pareto Analysis, thenthe model printing plant which has the problems obtained from generalisations wasselected. In the model plant which shows a linearity with the results of questionaire,the convertion of problems in a detailed form and the process for solving theseproblems were obtained by a team work, a method of problem and target trees, alogical frame approach and a means of SWOT.The following results were obtained with the present study:a-) The major production problems in between the middle level printingplants attented to the questionaire were found to be instant and important orderssqueezed in a program, lack of information, delay of the customer confirmation,machine problems and lack of communication.b-) In the printing plants which is in operation for at least 20 years, it wasfound out that the rate of exceeding work submission times via a day difference wasmore frequent.c-) In the companies attending in the questionaire, the rate for using computerprogram was higher than other groups.d-) The delays with the day difference was observed to increase in theprinting plants producing 11-19 different types of work; but a decrease was observedin the printing plants producing 20 and more.e-) In the programming of the production in the printing plants producing 20and more different types of work, the percentage of packet computer program usageprepared for the company was higher than other groups.f-) Following a work which converts the structure of organisation into thehorizontal scheme, it was observed that this structure had a positive effect to theproduction.g-) The customers bringing continuous work to the company were shared inbetween the responsible people for customer relations and the effects of this structureto the production were found to be positive.h-) In the paper groups with the lower grammage in the cutting machine,radical changes were observed instead of moderate increases or decreases because ofthe proper general programming.i-) An increase was observed in the production time at the 2510-5000 sheetfolding numbers of 2 and 3 folding work. By the evaluation of data, it was thoughtthat the reason for the increase was originated from the excess unbalance in datanumber in between 2 and 3 folding groups of folding machine in the data obtained inthe different times.j-) The computer package program used for fixing the communicationnetwork and for programming the production was to be a program specific to thecompany in which the all information related to the order and the fault codes wererecorded to be obtained for a later use.k-) A number of presentations regarding communication, good description ofinformation and usage areas, re-decleration, human resources and managementsuggestions, problem solving steps were prepared and it was observed that theprersentations enriched with the visual objects were attracted in an effectivecommunication and their effects in the production was positive.l-) In the programming stage of the production, the radical faults weredetermined by evaluating the paper grammage passings of the work in the printingpresses and the attention was paid to get more proper grammage passings during theworking period.m-) The design of workshop in the company planning was considered to bethe first factor in the subject and the better machine park placement were planned forthe production.June, 2006 Özlem Yılmaz