Radyo frekans ile bilgisayar temelli sıvı seviye otomasyonu
Remote liquid level automation frequency based on computer
- Tez No: 185044
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERDİ BOYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETRADYO FREKANS İLE BİLGİSAYAR TEMELLİ UZAKTAN SIVISEVİYE OTOMASYONUBu tezin amacı, kablolu haberleşmenin mümkün olmadığı bir ortamda radyo frekanshaberleşmesi yardımıyla bir otomasyon sistemi kurmaktır. Çalışmada, arazideki sukuyuları ve depolarını otomatik olarak kontrol eden; mikrodenetleyicili ve bilgisayartabanlı bir sistem tasarımı yapılarak uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir.Su deposundaki seviye, Delphi programlama diliyle geliştirilen bir bilgisayaryazılımı ile kontrol edilmektedir. Sistem mikrodenetleyici tabanlı olduğu için,bilgisayardan bağımsız olarak likit kristal ekranlar üzerinden de kontrol yapılabilmektedir.Bu sayede maliyet azaltılmış ve sistem kullanımı kolay, modüler bir yapıyakavuşturulmuştur.Kuyu otomasyon sistemi, ana kontrol ünitesi ve kuyu ünitelerinden oluşmaktadır.Ana kontrol ünitesi PIC16F877 mikrodenetleyicisi, radyo frekans alıcı/verici modülü veher bir kuyu ünitesinin durumunu gösteren likit kristal ekranları içermektedir.Mikrodenetleyicinin yazılımı Pic Basic Pro programlama dili ile geliştirilmiştir. Yazılım,modüler bir yapıda tasarlanarak olası hatalar en aza indirilmiştir.Kuyu ünitelerinin her biri PIC16F84 mikrodenetleyicisi, radyo frekans alıcı/vericimodülü, sıvı seviye algılama ve motor kontrol devrelerini içermektedir. Bu ünitelere farklıtip ve özellikte algılayıcılar da bağlanabilmektedir. Kuyu üniteleriyle yapılan radyofrekanslı iletişimde, veri çakışmasını önlemek için her bir üniteye ait farklı kodkullanılmıştır. Bu sayede kullanılabilecek ünite sayısı, teorik olarak sınırsızdır. Radyofrekans haberleşmesi için 433 MHz'lik genlik kaymalı anahtarlama özelliğindeki hazırmodüller kullanılmıştır.İleriye dönük kullanım isteklerine bağlı olarak sisteme birtakım özelliklerineklenebilmesi için mikrodenetleyicilerin bazı giriş/çıkış portları boş bırakılmıştır. Herhangibir donanımsal bir değişikliğe başvurmadan, mikrodenetleyici yazılımınıngüncellenmesiyle istenen özellikler eklenebilmektedir.Haziran, 2006 Ali Rıza GÜVENDİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTREMOTE LIQUID LEVEL AUTOMATION WITH RADIOFREQUENCY BASED ON COMPUTERThe aim of this thesis is to establish an automation system via radio frequencycommunication in an environment that is impossible to make a communication with a wireline. In the study, a microcontroller and computer based system that automatically controlswater wells and depots in land is designed and applied.The water level in depots is controlled via computer software developed with Delphiprogramming language. As the system is based on microcontroller, it can be alsocontrolled with the help of liquid crystal displays. So the project cost is decreased, and thesystem is turned into a modular structure that facilitates its usage.Water well automation system consists of a main control unit and its well units. Themain unit includes PIC16F877 microcontroller, radio frequency transceiver module andliquid crystal displays that indicate the status of well units. The microcontroller software isdeveloped with Pic Basic Pro programming language. The software is designed in amodular blocks so that possible errors will be reduced .Each well units includes PIC16F84 microcontroller, radio frequency tansceivermodule, water level sensing and motor control circuits. Various structure and type ofsensors can also be installed to these units. While making a communication to each wellunits, different codes are used in microcontroller software to eliminate data collisions ormistake process. As a result of this, number of well units possible to use are unlimitted intheorically. For radio frequency communication ready-made modules which specificationis amplitude shift keying in 433 MHz are used. Some input/output ports ofmicrocontrollers are left free to add extra properties to the system for future usage. Desiredmodifications can be done by updating microcontroller software without making anyhardware changes.June, 2006 Ali Rıza GÜVENDİ