Developing a forecesting model for external trade of Turkey in glass and glassware
Türkiye cam ve cam ürünleri dış ticaret modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 185068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN DAVUTYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETTÜRKİYE CAM VE CAM ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARET MODELİNİNGELİŞTİRİLMESİCamın bulunuşu insanlık için en önemli adımlardan biridir. Camın bulunuşu yaklaşıkMÖ. 5000'e tarihlendiği halde, ilk bilinen camcılık ürünleri MÖ 2500'e gider. Cam vecamcılık üretiminin bir sanayiye dönüşmesi 17. yüzyılda olmuştur. Zaman içerisindeyeni çeşitler bulunmuş ve cam ve camcılık ürünlerinin kullanım alanı genişlemiştir. Camve cam ürünleri sadece günlük kullanımda değil; uzay araştırmalarında, optikte, tıpta,bilimsel araştırmalarda, bilgisayar ve otomotiv sektörlerinde kullanılmaktadır.Cam ve cam ürünleri üretimi sadece Dünya için değil, ülkemiz için de önemtaşımaktadır. cam ve cam ürünlerinin kullanım alanları giderek genişlemekte ve yenicam ürünleri ortaya çıkmaktadır. Ancak, cam ve cam ürünleri sanayisine giriş ve işletmemaliyetleri çok yüksektir. Ayrıca bu sanayide sürekli üretim yapmak gerekmektedir.Çünkü üretimi durdurma maliyeti çok yüksektir. Bu yüzden cam ve cam ürünlerisanayisinde faaliyet gösteren şirket sayısı, diğer sanayilerdekilere göre çok azdır ve busanayide şirket tekelleri oluşmuştur.İkinci bölümde camcılığın Dünya'da ve Türklerde gelişim aşamaları kısacaözetlenmiştir. Bu bilgilere ek olarak cam ve camcılık ürünlerinin kullanım alanlarıbelirtilmiştir. Ayrıca, 1936 yılında yarı devlet, yarı özel bir şirket olarak kurulan ve1990'larda uluslarası bir markaya dönüşen Şişecam'ın tarihi kısaca özetlenecek vekuruluşundan bugüne kadar vermiş olduğu stratejik kararların doğruluğu datartışılacaktır. Ayrıca bu bölümde optik alanında uzmanlaşmış Carl Zeiss, Çek kökenlibir Avusturya firması olan ve camdan mücevher üretimide uzmanlaşan Swarovski ve 7asrı aşkın süredir yapılan Murano camcılığı tanıtılmıştırÜlkemizde tahmin yöntemleriyle ilgili birçok tez yazılmıştır. Ancak, ülkemizin dışticaretinde önemli bir paya sahip olan cam ve cam ürünleri dış ticaretininmodellenmesiyle ilgili bir tezin yazılmamış olması şaşırtıcıdır. TÜİK'den (eskiden DİE)1924-2005 yılları arasındaki Türkiye cam ve cam ürünleri dış ticaret değerleriyle üreticive tüketici enflasyon yüzdeleri toplanmıştır. Cam ve cam ürünleri dış ticareti değerleri,enflasyon etkisinden arındırılmış ve bu değerler üzerinden 2006-2015 yılları arasıdeğerler tahmin edilmiştir. Ayrıca enflasyon değerleri tahmin edilmiş ve gerçek dışticaret tahmin değerleri bulunmuştur. Bu tezde regresyon, üstel düzeltme, eğilim analizi,hareketli ortalama ve ARIMA modelleri denenmiştir.Haziran, 2006 Cem Özgür ŞENTİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEVELOPING A FORECAST MODEL FOR EXTERNAL TRADEOF TURKEY IN GLASS AND GLASSWAREInvention of glass was one of the most important steps for humanity. The first knownglassware products were dated back BC. 2500 despite of invention of glass was datedback approximately BC. 5000. Glass and glassware production was turned into anindustry in 17th century. New types of glass and glassware were found in course of timeand usage area of them was enhanced. Glass and glassware products not only used fordaily usage but also used for space researches, optics, medicine, scientific researches andsectors of computer and automotive.Glass and glassware product not only carried for World but also for Turkey. Usage areasof glass and glassware products are gradually enhanced and new glass products areappeared. However, costs of introduction to glass and glassware industry andadministrating are very high. Also, continuous production making is needed because itsstopping production cost is very high. Thus, company number in glass and glassware isless than one in other industries and company monopolies are formed in this industry.Development steps of glassware are shortly summarized in the World and at the Turks inChapter 2. Usage areas of glass and glassware products are explained in additioninformation about development steps of glassware. History of Şişecam, who wasestablished as partly state and partly private-owned in 1936 and she turned aninternational trademark in 1990s is shortly summarized and Truth of Şişecam?s strategicdecisions from her establishment to present are discussed. Carl Zeiss who experienced inoptics, Swarovski who is an Austrian firm with Czech origin and she experiencedimitation jewelleries and Murano glassware that is produced for beyond 7 centuries areintroduced.A lot of theses were written about forecasting methods in Turkey. However, a thesis isnot written about modelling of glass and glassware external trade and this case issurprising in Turkey. Data of Turkey glass and glassware external trade and percentagesof producer and consumer inflation are between years of 1924 and 2005 collected fromTÜİK (formerly DİE). Values of glass and glassware external trade are purified frominflation effect and values between years 2006 and 2015 are forecasted from fixedvalues. Also, inflation values are forecasted and real external trade forecasting values arefound. The models of regression, exponential smoothing, trend analysis, moving averageand ARIMA are tried.June, 2006 Cem Özgür ŞENTİN