Azo kromoforu içeren iminofenollerin sentezi karakterizasyonu ve optimum reaksiyon şartlarının belirlenmesi
Synthesis and characterization of iminophenols containing azo chromophores and determination of optimum reaction conditions
  1. Tez No: 185108
  2. Yazar: SİNEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ DURUCASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETBu çalışmada oniki farklı azo boyarmadde ve üç farklı polimer bileşiği sentezlenmiştir. lkolarak diazonyum tuzunun 2-hidroksibenzaldehitle kenetlenme reaksiyonu sonucu ürün 1 azoboyarmaddesi sentezlenmiştir. Ürün 1 bileşiği sırasıyla 6-aminonikotinik asit, 2- aminonikotinik asit,etil-6-aminonikotinat, etil-2-amino nikotinat ve 2,6-diizopropil-4-sulfoanilinle etkileştirilerek imin bağıiçeren ürün 2, ürün 3, ürün 4, ürün 5 ve ürün 6 schiff bazı bileşikleri sentezlenmiştir. Azo boyalarınınsentez reaksiyonları imin bağının atmosferde bozulma riski nedeniyle azot gazı atmosferindegerçekleştirilmiştir.Ürün 2, ürün 3 ve ürün 4 boyarmaddeleri SnCl2.2H2O ve hidrokinon ile indirgenip, 5-nitro-2-karboksaldehit ile etkileştirilerek ürün 10, ürün 11, ürün 12 bileşikleri sentezlenmiştir.Bazik ortamda hava oksijeni kullanılarak salisilaldehit monomerlerinin polimerleşmesisağlanmıştır. Salisilaldehit polimerinin sırasıyla 2-aminonikotinik asit ve ürün 8, ürün 9 gibi amin grubuiçeren bileşiklerle reaksiyonundan imin bağı içeren polimer yapılar sentezlenmiştir.1Bu çalışmada elde edilen bileşiklerin yapıları UV-Vis, IR ve H-NMR gibi spektroskopikyöntemlerle aydınlatılmıştır. Bileşiklerin renkleri ve bazı çözücülerdeki çözünürlükleri incelenmiştir.Anahtar sözcükler : Azo boyarmedde, imin bağı, schiff bazı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this work twelve different azo dyestuffs and three different polymer compounds weresynthesized. Firstly, the product 1 which was formed from the result of the conjunction of diazoniumsalt and 2-hydroxy benzaldehyde, was synthesized as a azo dyestuff. From the reaction of product 1with 6-aminonicotinic acid, 2-aminonicotinic acid, ethyl-6-aminonicotinate, ethyl-2-aminonicotinate and2,6-diisopropyl-4-sulfoaniline, product 2, product 3, product 4, product 5, product 6 which are schiffbases including imine bond were synthesized respectively. Because of the damage risk of iminebond, the reaction of these azo dyestuffs was realized under the atmosphere of nitrogen gas.Nitro groups of product 2, product 3 and product 4 were reduced to amino groups by usingSnCI2.H2O and hydroquinone,then the reduced compounds were reacted with 5-nitro- thiophene-2-carboxaldehyhde and product 10, product 11, product 12 were obtained.In basic solution, salicylaldehyde were polymerized by using air oxygen. Polymerconstructions which including imine bond were synthesized from the reaction of salicylaldehydepolymer with 2-aminonicotinic acid and product 8 and product 9.The construction of these compounds which were obtained in this work were explained byusing spectroscopic methods such as UV-vis, IR and 1H-NMR. The colour of these compounds andthe solubility of these compounds in some solvents were examined.