İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinde etnobotanik çalışmalarla çevre duyarlılığı ve farkındalığının sağlanması
Provide the envioremantal sensibilitiy with ethnobotany works in 7th class students.
- Tez No: 185111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ OLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eğitimin hızla ilerlediği günümüzde, eleştirici, mantıksal düşünme ve problem çözmebecerileri ile birlikte sosyal yönden gelişmiş bireyler yetiştirmeliyiz. Bu ise öğretim yöntem veteknolojileri kullanılarak öğrencilere verilecek olan kaliteli eğitim ile mümkün olacaktır. Yapılançalışmalar göstermiştir ki, yaparak ve yaşayarak öğrenme ile öğrenciler kavramları doğru vekalıcı olarak öğrenip genellemeler yapabilmekte, problem çözme yetenekleri gelişmektedir.Özellikle, öğrenilmesi zor olarak kabul edilen fen derslerinde öğretmenlerin, farklı öğretimyöntemlerini kullanarak öğrenci başarılarını arttırmaları mümkündür. Bu nedenle öğretmenadaylarının yeni öğretim yöntemlerini bilen ve uygulayabilen bireyler olarak yetişmeleri önemkazanmaktadır.Bu çalışmada proje temelli öğretim ve işbirlikli öğretim yönteminin ilköğretim 2. kademeöğrencilerinin çevreye karşı farkındalıklarını sağlamada etkisi incelenmiştir.Araştırmaya 7. sınıfta okuyan 39 öğrenci katılmıştır. Gruplar oluşturulurken, öğrencilerindaha önceki başarı durumları göz önüne alınarak 2 homojen grup oluşturulmasına dikkatedilmiştir.Uygulamadan sonra her sınıfa uygulama yapılan ünite ile ilgili sorulardan oluşan sontest, açık uçlu sorular ve grup değerlendirmesi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizindesoruların özelliklerine bağlı olarak yüzdeler hesaplanmıştır. Ayrıca uygulanan testlerin sonuçları,SPSS 11.00 programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. statistik teknikleri olarak t-testikullanılmıştır.Sonuç olarak çevre eğitiminde her iki yöntemin de etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays on which the education is rapidly growing, we have to educate people whoare having gritical, logical thought and problem-solving faculties together with sociallydeveloped features. This will be available with high quality education that using teachingmethods and technologies. The studies showed that the abilitiesof making generalizations andsolving problem of students are improving learning-by-doing and learning-by-living. Especially inscience lessons for those it is accepted to be learned is difficult, it is possible that the successof student can be upgraded, use of differnt teaching methods by the teachers. Thus it becomesmore important that education of the teacher candidates as persons, knowing new teachingmethods and applying them.ln this study, effects of ?Project and cooperative learning? on secondary school studentsin environment education accordance with their attitudes are analysed.While doing this study totally 39 , 7th students are consisted in research process.Whileconstructing these groups, students? previous science succes was considered and it isemphasized on the homogenity.After the practice to all classes tree tests are applied. One of them is a last test andwith short answers test about the unit which is appied. The other one is grups questionnaier inorder to see the changes in environment attitudes. Through the analysis of obtained data, thepercent of true and false answers were calculated. The results of tests are evaluated in SPSS11.0 programme. As statistics technique ; t-test was used.Finally; Project and cooperative leaning methots were found not effective onenviroment education.