İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinde atom kavramı hakkında imaj oluşturmada rol oynama yönteminin etkisi
The effect of role-play method on formation of image about atom concept in 7th grade student
- Tez No: 207136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAVVA DEMİRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin atom kavramı hakkında imaj oluşturmalarında rol oynama yönteminin etkisi, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak araştırılmıştır. Bu çalışma, 2005?2006 öğretim yılında Aksaray ili Güzelyurt ilçesi Gaziemir-Yakacık İlköğretim Okulunda öğrenim gören iki farklı sınıftan 46 öğrenci ile yapılmıştır. Okullarda eğitim-öğretim yönetmeliğinin yeni gruplar oluşturulmasına olanak vermemesi nedeniyle yarı deneysel ön test-son test kontrol grup deseninin uygulandığı çalışmada sınıflardan biri rastgele olarak deney grubu diğeri ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Aynı öğretmen tarafından dersler, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemiyle, deney grubunda rol oynama yöntemiyle işlenmiştir. Uygulamaya başlamadan önce her iki gruba da geçerliliği uzman kişilerce yüksek bulunan ön bilgi testi ve atom hakkında imaj belirleme testi uygulanmış, bu testlerden imaj belirleme testi uygulama sonrasında tekrar öğrencilere yaptırılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programında t-testi ve ANCOVA analiziyle değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda rol oynama yönteminin atom kavramının öğretilmesinde geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effect of role play method and traditional instruction on 7th grade students? formation of images about atom concept. The participants of this study consisted of 46 students attending two classrooms of Gaziemir-Yakacık Elementary School in Aksaray in 2005-2006 education year. A quasi-experimental pre-test post-test research design was used by assigning the classrooms randomly to experimental and control groups. While control group received traditional instruction, the same topics were instructed thorough the use of role play method in the experimental group by same teacher. Before beginning to practice, both groups were applied a first exam the validity of which was accepted by the experts and a test to define images about atom, the students had defining-images-test again after the apply. The obtained value is evaluated by t-test and ANCOVA analyses through SPSS (Statistical Package for Social Science) computer program. In the end of analysis it is seen that the role play method is more effective than traditional instruction in teaching atom concept.