Sütçüler (Isparta) yöresinde karaçamın (Pinus nigra arn. subsp. pallasiana (lamb.) holmboe) boy gelişimi ile bazı yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between hight growth of black pine(Pinus nigra arn. subsp. pallasiana (lamb.) holmboe)and some site characteristics on Sütçüler(Isparta)region
  1. Tez No: 185115
  2. Yazar: SERKAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAD ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSÜTÇÜLER (ISPARTA) YÖRES NDE KARAÇAMIN (Pinus nigra Arn.subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) BOY GEL Ş M LE BAZI YET ŞMEORTAMI ÖZELL KLER ARASINDAK L ŞK LERSerkan GÜLSOYSüleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüOrman Mühendisliği Anabilim DalıJuri: Prof. Dr. Ünal ASANProf. Dr. Musa GENÇYrd. Doç. Dr. Kürşad ÖZKAN (Danışman)Bu çalışma, Isparta ili, Sütçüler Yöresi'nde Karaçamın boy gelişimi ile bazı yetişmeortamı özellikleri arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla yürütülmüştür.Materyal olarak toplam 37 örnek alan alınmıştır. Örnek alanlarda meşçere üst boyu,toprak ve yeryüzü şekli özellikleri ölçülmüştür. statistiksel yöntem olarak, basitkorelasyon, basit regresyon, faktör analizi ve ayırım analizi kullanılmıştır.Basit korelasyon, regresyon ve faktör analizleri ile ayırım analizine sokulacakbağımsız değişkenler kararlaştırılmıştır. Bunlar, yükselti, bakı, eğim, yamaç konumu,Ah horizonun organik madde miktarı ve ölü örtü kalınlığıdır. Ayırım analizi, üç vebeş bonitet sınıfına göre yapılmıştır. Beş bonitet sınıfına göre karşılaştırıldığında üçbonitet sınıfına göre yapılan ayırım analizleri daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisRELATIONSHIPS BETWEEN HEIGHT GROWTH OF BLACK P NE (Pinusnigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) AND SOME SITECHARACTERISTICS ON SÜTÇÜLER (ISPARTA) REGIONSerkan GÜLSOYSüleyman Demirel University Graduate School of Applied and Natural SciencesDepartment of Forest EngineeringThesis Committee: Prof. Dr. Ünal ASANProf. Dr. Musa GENÇYrd. Doç. Dr. Kürşad ÖZKAN (Supervisor)This study has been carried out in order to determine the important site factors,Which effect the development of Black pine in Sütçüler Region, Isparta.The data collected from 37 sample plots. Simple correlation, regression, factoranalysis and discriminant analysis was applied as statistical methots.It was determinated independent variables to evaluate in discriminant analysis byusing simple correlation, regression and factor analysis. These were altitude, aspect,incline, slope position, organik matter amount belong to Ah horizon and literthickness. Discriminant analysis was applied by using the independent variablesaccording to tree bonitetet class and five bonitet class respectively. In comperisonwith appling discriminant analysis according to five bonitet class, applingdiscriminant analysis according to tree bonitet class has been showed better output.KEY WORDS: Black pine, Productivity, Factor analysis, Discriminant analysis2006, 93 pagesiv