Betonarme yapılarda depreme dayanıklılığı sağlayan mimari tasarım ölçütlerinin belirlenmesi
Determining architectural design criteria of concrete buildings for earthquake resistance
  1. Tez No: 185119
  2. Yazar: TUBA NUR HÜNÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET KISTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETBETONARME YAPILARDA DEPREME DAYANIKLILIĞI SAĞLAYANMİMARİ TASARIM ÖLÇÜTLERİNİN BELİRLENMESİTuba Nur HÜNÜK?Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerindalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına?DEPREM? denir? (Konak, 2002). Deprem diğer doğal afetlere göre, ne zaman vekaç şiddetinde olacağı tam olarak kestirilemeyen jeolojik kökenli bir doğa olayıdır.Yapı kavramı depremle ilişkilendirildiğinde, yapının tanımı dayanıklı, sağlam,dirençli, yüklere ve dış etkilere karşı mukavim olabilen anlamına gelir. Günümüzdeen çok kullanılan betonarme yapılarda kiriş, kolon, perde ve döşeme gibi narin yapıelemanları aynı anda depremden gelebilecek değişik zorlamalarla karşı karşıyakalırlar ve bunların hepsine birden dayanabilmeleri gerekir. Betonarme yapılarındepreme dayanıklı olabilmesi için yönetmeliklerce belirlenmiş kurallara uymalarıgerekmektedir.Son yıllarda sıklıkla yaşadığımız depremler yapılarımıza oldukça zarar vermektedir.Bundan dolayı can kayıpları oldukça büyük rakamlara ulaşmıştır. Depremde hasargören veya yıkılan binaların birçoğunda kalitesiz yapım ve hatalı detaylandırmanınyanında mimari tasarımdan kaynaklanan sorunlardan ötürü de hasar gördükleri tespitedilmiştir. Deprem bölgelerinde yapılan binalarda artık deprem olgusu önemli birunsur olmakta ve buna göre uygun mimari tasarım ölçütleri araştırılarak tasarımyapılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINING ARCHITECTURAL DESIGN CRITERIA OFCONCRETE BUILDINGS FOR EARTHQUAKE RESISTANCETuba Nur HÜNÜK?The shaking of Earth resulting from the vibrations caused by sudden breakings in thecrust of Earth is defined as ?EARTHQUAKE? (Konak, 2002). Different from othernatural disasters, earthquake is a geological natural phenomena that its time andintensity cannot be predicted precisely.When connected with earthquake, the concept of construction means construction mustbe secure, durable and resistant to charges and outer effects. Today used frequently inconcrete buildings? configurations; beam, column, shear wall and floor encounters withvarious forces so it is necessary that they must be resistant to all these shocks. Concretebuildings ought to be obeyed the regulations of law to be resistant to earthquake.Earthquakes happened frequently in recent years have damaged fairly all concretebuildings. Therefore the number of dead people have increased too much. Addition topoor quality construction and faulty detailed buildings, important problems caused byfaulties in architectural design have been observed in constuctions damaged byeartquake. For construction of buildings in eartquake zones it is a necessity to designconstructions by searching suitable architectural design criteria.KEYWORDS: Earthquake, Concrete Buildings of Earthquake Resistanced,Architectural Design.