Isparta Ovası mühendislik jeolojisi haritası veritabanı hazırlanması
The preparation of Isparta Plain engineering geology map database
- Tez No: 185127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETISPARTA OVASI MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ HARİTASI VERİ TABANIHAZIRLANMASIYıldırım ÇELİKBu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü JeolojiMühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.Bir bölgedeki sanayileşme, ulaşım ve yerleşim o bölgedeki doğal çevreyi büyükölçüde etkilemektedir. Doğacak olası zararların önlenebilmesi için çevreye olanetkilerin denetlenmesi zorunlu olmaktadır. Bu nedenle, o bölgenin jeo-mühendisliközelliklerinin bilinmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Böyle bir değerlendirme,yanlış arazi kullanımının önlenebilmesinin yanı sıra, sanayileşme-yerleşim-ulaşım iledoğal çevre arasındaki duyarlı dengenin sağlanmasına ve sürekli kılınmasına da katkısağlamaktadır. Tüm bu nedenler, yerleşim yerlerinde yapılacak arazi kullanımı vedeğişik amaçlı mühendislik tasarımı çalışmalarında mühendislik jeolojisiharitalarından yararlanılmasının önemini ve gereğini gün geçtikçe arttırmaktadır.Isparta yerleşim biriminin de içinde yer aldığı Isparta Ovasında bu güne kadar rutinjeoloji çalışmaları, lokal araştırmalar ve birbirinden bağımsız konulardaki lisans üstütez çalışmaları yapılmıştır. Ancak, Isparta Ovası için, bu çalışmaların bir bütünü olanve özellikle imar ile ilgili planlama ve yapılaşma ile ilgi bilgileri içeren birMühendislik Jeolojisi Haritası bulunmamaktadır. Bu nedenle, Isparta Ovasında bugüne kadar yapılmış çalışmaların bir bütünlemesinin ve, eksik görülen bazıçalışmaların yapılması konunun önemini ortaya koymaktadır.Bu çalışma kapsamında Isparta Ovasını içine alan bir bölgenin, daha önce yapılmışolan Genel Jeoloji ve Mühendislik Jeolojisi verileri Arc View 3.1 programıkullanılarak sayısal ortama aktarılmıştır. Isparta Ovasında daha önce açılmış olan 50adet sondaja ait 373 adet örneğin binoküler mikroskopla dane özelliklerininbelirlenmesi ve organik madde deneyleri bu çalışma kapsamında yapılmıştır. Bütünverilere ait bir veri tabanı hazırlanarak Isparta Ovasında yeralan temel zemininmühendislik özellikleri Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kullanılarak sorgulanabilir halegetirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE PREPARATION OF ISPARTA PLAIN ENGINEERING GEOLOGY MAPDATABASEYıldırım ÇELİKThe present study was conducted as an M.A. thesis at Süleyman Demirel University,Institute of Natural and Applied Science Geology Engineering Department.The industrialization, transportation and settlement in a region largely influencenatural environment in that region. It is necessary to control the effects to theenvironment in order to prevent the possible damages that might occur. For thisreason, it is essential to know and evaluate the geo-engineering features of thatregion. Such an evaluation contributes not only to the prevention of wrong land usebut also to the provision and continuity of sensitive balance betweenindustrialization-settlement-transportation and natural environment. All these reasonsincrease the importance and necessity of the use of engineering geology maps in thestudy of the land use in the residential areas and the multi-purpose engineeringdesign day by day.The routine geology studies, local researches and MA theses about topicsindependent from each other have been conducted so far in the Isparta Plain whereIsparta city is also located.However, for the Isparta Plain, there is no available an Engineering Geology Map,the collection of these studies, including especially the information concerningplanning and structuring about development. For this reason, the completion of thestudies conducted so far and the accomplishment of incomplete studies display thesignificance of the issue.Within the scope of this study, the previously-conducted General Geology andEngineering Geology data of a region including the Isparta Plain have beentransferred to the digital medium by using Arc View 3.1 program. The determinationof 373-item samples? piece features belonging to 50-item drilling that have beenexplored before hand by using binocular microscope and organic substanceexperiments have been conducted within the scope of this study. By preparing a database belonging to all data, the engineering characteristics of the basic ground in theIsparta Plain was made to be questioned by using Geographical Information System(GIS) .KEY WORDS: Geographical Information System (GIS),Engineering Geology Map,Organic Subtance, Ground Features, Isparta.