Isparta yerleşim merkezinin (Mavikent) zemin mikrobölgelendirme çalışması ile ilgili bir uygulama
A Case study on microzone study in the ground of urban area (Mavikent) in Isparta
  1. Tez No: 106095
  2. Yazar: YASEMİN SARITAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ill ÖZET Mikrobölgelendirme, yeni kurulacak şehirler, atom santralleri, endüstri bölgeleri ya da imar planı yerleşim alanı gibi diğer mühendislik yapılarının inşaa edileceği yerlerde jeofizik yöntemler uygulayarak, deprem sırasında minimum hasarın meydana gelebileceği kriterin belirlenmesi anlamına gelir. Bu çalışmanın amacı, zemindeki fiziksel bağıntıları saptamak ve değişik sismik şiddet verebilecek bölgeleri sınırlamaktır. Fiziksel verilerden deprem hasarını etkileyecek çeşitli aktörleri elde etmeye çalışmaktır. Bununla birlikte, potansiyel sismik kaynak bölgelerini saptamak, bu bölgelerin herbirinin sismotektonik yapısının özetlemek ve zemin sismik parametrelerini elde etmektir. Daha sonra da Mavikent çalışma alanının olası depreme karşı duyarlılığım sismik risk ve zemin parametreleriyle ilişkilendirrnektir. Çalışma alanında jeofizik yöntemlerden jeoelektrik yöntem ve sismik kırılma yöntemi uygulanmıştır. Jeoelektrik derinlik sondajı çalışmalarından yer altı tabakalarının özdirenç ve kalınlıkları saptanmıştır. Sismik kırılma yöntemi üe Vs enine dalga hızı ve VP boyuna dalga hızlan bulunmuştur. Bu hızlardan zemin parametreleri hesaplanmıştır. Vs enine dalga hıza haritaları, zemin büyütme haritası ve zemin hakim titreşim periyodu haritası çizilmiştir. Yapılan çalışmalar, birlikte yorumlanarak jeolojik kesitler çizilmiştir. Sismik hızlardan elde edilen taşıma gücü değerleriyle konik penetrasyon (KP) deneyinin korelasyonu yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Milo-or^lgelendirme, sismik, jeoelektrik, konik penetrasyon.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of microzoning is to establish a criteria of minimum damage that should follow an earthquake, exploring the sites where new cities will set up, the sites of nuclear power plants, industrial regions or any sites where engineering structures will be constructed, by means of various geophysical methods. The scope of this study is to establish the physical properties of the ground and determine the sites with different amplifications. Thus obtained physical constants are interpreted in terms of factors affecting the earthquake damage. In addition, we identify the potential earthquake sources, seismotectonic features of these regions and obtain the seismic parameters of the basement (ground). Then, we determine the vulnerability of the buildings in Mavikent study area and the relation between seismic risk and basement parameters is investigated. We benefited from the geoelectrical and seismic refraction methods of exploration geophysics. The rezistivity and thickness of the underground layers are determined by geoelectrical sounding method. The transverse wave velocity, Vs, and the longitudinal wave velocity, Vp, are determined by means of seismic refraction method. Utilizing these velocity estimates the basement parameters are derived. The transversal wave velocity (Vs) map, the site amplification map and the dominant oscillation period map are derived. We present geological cross-sections based on the interpretation of the whole results. We, also, correlate the ground bearing capacity values obtained from seismic velocities with the conic penetration (CP) measurements. KEY WORDS : Microzoning, seismic exploration, geoelectrical exploration, conic penetration.