Isparta ovasındaki volkanik kökenli zeminlerde fiziksel ve mekaniksel özellikler arasındaki ilişkilerin araştırılması
The investigation of relations between physical and mechanical properties of the volcanic based Isparta plain soil
- Tez No: 234163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta Ovasındaki volkanik zeminlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi, örselenmemiş-örselenmiş numunelerden yapılan deneylerin sonuçlarının karşılaştırılması, fiziksel özellikler ile mekanik özellikler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu kapsamda, Isparta Ovasının da içinde kaldığı yaklaşık 200 km2'lik bir alanın genel jeolojisi eski çalışmalarından derlenmiş ve 1/25000 ölçekli jeoloji haritası yeniden yapılmıştır. Üç yıl süre ile inşaat temel kazıları izlenerek, Isparta Ovası volkanik zeminin düşey ve yanal yöndeki değişimi incelenmiştir. Yapılan incelemeler ile ova zemininin 12 seviyeden oluştuğu ve tamamen volkanik kökenli olduğu anlaşılmıştır. Bu belirlenen seviyelerden toplam 64 adet örselenmiş-örselenmemiş numune alınmış, 521 adet örselenmemiş direk kesme, 644 adet örselenmiş direk kesme, 502 adet örselenmiş üç eksenli basınç deneyi yapılmıştır. Ayrıca 2 seviyeye ait fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bütün sonuçlarından yararlanarak Isparta Ovası volkanik kökenli zeminlerinin fiziksel-mekanik özellikleri arasındaki ilişkileri incelenmiştir.Sonuç olarak; Isparta Ovası volkanik kökenli zeminlerini oluşturan her bir seviyenin mekanik özelliklerini temsil eden bağıntılar ortaya konmuştur. Bu elde edilen bağıntıların, fiziksel özelliklerle olan ilişkilerinde su muhtevasının belirleyici olduğu anlaşılmış ve mekanik özelliklerin su muhtevasına bağlı değişimi bağıntıları oluşturulmuştur. Ayrıca, yapılan sondaj çalışmaları ile alınan örselenmiş numunelerden belirlenen fiziksel özellikler yardımı ile mekanik özellikler de belirlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation into mechanical properties of volcanic soils around Isparta plain, comparison of results obtained from testing of disturbed and undisturbed samples and analyzing the relationships between physical and mechanical properties are aimed.In this context 1/25000 scale .geological map at 200 km2 area covering the Isparta plain was reconstructed by considering the previous studying on general geology of area. After three years observation of found vertical and lateral variation from extraversions rains of volcanic soils of Isparta plain was revealed.It was noticed from these investigations that Isparta plain soil was originated from Gülcük volcanism and was constitute of 12 levels. A total of 64 disturbed and undisturbed samples were collected from different levels of this plain direct shear testing on 521 undisturbed samples and 644 disturbed samples and triaxial compression testing on 502 disturbed samples were carried out. Additionally, physical properties of 2 levels were determined. By using the results obtained from these studies, relation between physical an mechanical properties of volcanic has of Isparta plain soils were analyzed.As a conclusions equations character the mechanical properties of volcanic by of plain soils were established. It was found that mechanical property changes with water concert. Equations incorporeities the effects of water were also given to predict the mechanical properties.