Computer simulationapplication for a new technology in sheet metal forming sas şekillendirmede yeni bir teknoloji için bilgisayar simülasyonu uygulaması
- Tez No: 185129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETSAC ŞEKİLLENDİRMEDE YENİ BİR TEKNOLOJİ İÇİN BİLGİSAYARSİMÜLASYONU UYGULAMASISac şekillendirme düz bir sacı kopma ve istenilen sınırlar dışında incelme meydanagelmeden istenilen şekle dönüştürme işlemidir. Bu işlem uygun preslerde, parçanın şeklineözgü erkek ve dişi kalıp yüzeylerini barındıran bir kalıp ile gerçekleştirilir. Bu kalıplarınyapımında en zor ve masraflı işlem gerekli erkek ve dişi kalıp yüzeylerinin elde edilmesidir.Çok Noktalı Şekillendirme, parçaya özgü kalıp tasarımı işleminin yerini alabilecek esnek birkalıp düzeneğini ortaya koymuştur. Bu düzenekte küresel uçlu belli bir çaptaki pimlerdenoluşturulan erkek ve dişi kalıptan faydalanılır.Çalışmaya temel oluşturmak amacıyla şekillendirme yöntemi, sonlu elemanlar analizi,sac şekillendirme için simülasyon yazılımları, sonlu eleman modelleme ve önceden yapılmışolan çalışmalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Gerekli parçalar I-DEAS 10 NXprogramında modellenmiştir. Sonlu elemanların oluşturulması da aynı programdagerçekleştirilmiştir. Sınır şartları, malzeme özellikleri gibi analiz parametrelerini içeren sonluelemanlar modelinin oluşturulması için FEMB 28.0 programın kullanılmıştır. Sonlu elemanlarmodeli LS-DYNA 960 kullanılarak çözülmüş ve şekillendirme sonuçları, incelmeler veşekillendirilebilirlik diyagramlarının gözlenmesi için LS-POST 2.0 programı kullanılmıştır.Yöntem erkek parçanın sacı direkt şekillendirmesi, sacı tek ve iki yüzeyine kauçuk filmkonulması, şekillendirme esnasında saca hidrostatik basınç uygulanması ve sürtünmekatsayısının değiştirilmesi şekillerinde uygulanmıştır.Şekillendirme sonucu, şekillendirilebilirlik diyagramı, Şekillendirme Sınır Diyagramı(FLD) ve kalınlık incelmesi dağılımları simülasyon sonucu olarak elde edilmiş, resim vediyagram yardımıyla açıklanmıştır. Pimlerin batmasından kaynaklanan ufak çökmelerin önünegeçilemediyse de sac şekillendirilebilirliği tek kauçuk film ile hidrostatik basınca maruzbırakma uygulamalarında nispeten başarılı sonuç alınmıştır. Ayrıca sürtünme katsayısınınsonuca önemli etkisi bulunmaktadır. Ufak çökmelerin önceki çalışmalarda önüne geçilmişolması kullanılan temas algoritmalarının Çok Noktalı Şekillendirme için yeterli olmadığı,sürece özel bir algoritmanın oluşturulmasının doğru sonuca ulaştıracağı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA COMPUTER SIMULATION APPLICATION FOR A NEWTECHNOLOGY IN SHEET METAL FORMINGSheet metal forming is the process of converting a flat sheet of metal into a desiredshape without fracture and thinning outside the expected limits. This process is realized with atool that has necessary male and female die surfaces on appropriate press. While making thetool, most difficult and costly work is done during obtaining the essential male and female diesurfaces. Multi Point Forming has provided a flexible tooling system that may replace the partspecific tooling. Male and female die matrices developed from ball nosed punches with certaindiameter are used for the system.As an introduction to the study, general information about the forming method, finiteelement analysis, simulation software for sheet forming, finite element modelling and previousstudies were presented. Necessary parts were modelled in EDS/I-DEAS 10NX software.Meshing was achieved in the same software, as well. ETA/FEMB 28.0 software was utilized tobuild finite element model including the simulation parameters such as boundary conditionsand material properties. Finite element model was solved using LSTC/ LS-DYNA softwareand LS-POST software was used to observe the forming results, thinning and formabilitydiagram. This approach was applied as direct forming of sheet by male part, using a rubber padon one and both face of the sheet, applying a hydrostatic pressure onto the sheet duringforming and alternating friction coefficients.Forming results, Formability Diagram, Forming Limit Diagram and thickness reductiondistribution was obtained as simulation results and explained by means of figures anddiagrams. Although dimpling caused by penetration of pins could not be prevented, successfulresults were gained in the application of using single rubber pad and exposing to hydrostaticpressure. Furthermore, friction coefficient has significant effect to the results. It has beenconcluded that contact algorithms used, are not capable for Multi Point Forming and a specificalgorithm is to be developed to reach accurate result, from the fact that the dimpling waseliminated in previous studies.April 2006 Orkun TarakçıV