Annelere verilen eğitimin çocuklarına karşı istenmedik tutumlarına etkisi
- Tez No: 18514
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada çocukların fiziksel ve psikososyal gelişimleri bakımından istenmedik tutumu olan annelere eğitim verilerek, bu tutumlarında istendik yönde değişme olup olmayacağı araştırılmak istenmiştir. Araştırmanın deneklerini Numune Hastanesi, Sosyal Sigortalar Dışkapı Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesinde Çalışan, 3-6 yaşları arasındaki çocuklarını bu kurumların anaokuluna getiren, Sağlık Meslek Lisesi mezunu, bu araştırma için geliştirilen 50 maddelik Anababa Tumum Ölçeğinden (A.T.Ö.) en yüksek puanı almış 2 6 anne oluşturmaktadır. % Anababa Tutum Ölçeği öntest olarak tüm annelere verilmiş, Numune Hastanesindeki anneler deney grubunu, SSK Dışkapı Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevindeki anneler ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubu sekiz hafta süresince, 3-6 yaş arası çocukların fiziksel, psikososyal gelişimleri ve ihtiyaçları hakkında bir eğitim almış, kontrol grubu ise böyle bir eğitim almamıştır. Eğitimin tamamlanmasından sonra deney ve kontrol gruplarına A.T.Ö. sontest olarak tekrar verilmiştir. Her iki gruptan öntest ve sontest lerden elde edilen puanlar analiz edildiğinde.c şu sonuç elde edilmiştir: Deney grubunda bulunan annelere verilen eğitim sonunda bu annelerin istenmedik tutum düzeylerinde istendik yönde bir fark olmuş fakat eğitim almayan kontrol grubundaki anneler ile karşılaştırıldığında bu farkın önemli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, through training the mothers who have undesirable behaviour as regards to the physical and psychosocial developments of children, it is aimed to make survey, whether there is change in their behaviours in the desired direction or not. In this survey, 2 6 mothers who work at Numune Hospital, Social Insurance Dışkapı Hospital and Zübeyde Hanxm Maternity Hospital, and bring their children between 3-6 years of age to the kindergartens of these institutions, all of them the graduates of Healt Professional High School and who got the highest points in Mother-Father Behaviour Scale, (A.T.Ö.), consisting of 50 items and developed for this survey, were used. Mother-Father Behaviour Scale is given to all mothers as pretest; and the mothers at Numune Hospital consisted of the experimental group, and the mothers at Social Insurance Dışkapı Hospital and Zübeyde Hanım Maternity Hospital cansisted of the control group. The experimental group has been trained on the physical and psychosocial developments and requirements of the children between 3-6 years old, for a period eight weeks; the control group has not been trained at all. After the training has been completed, A.T.Ö. was given to both the experimental and control groups as last test. When the results of the points received from the pre-test and last test in both of the groups were analysed, the following result was obtained: At the end of the training given to the mothers in the experimental group, there was a difference in the undesirable behaviour levels of these mothers in the desired direction; however when they are compared with the mothers who were not trained in the control group, it was seen that this difference was not a significant one.