Klasik erkek gömleği üretiminde kalite özelliklerinin belirlenmesi ve kalite talimatlarının hazırlanması
Designating quality characteristics and preparing quality directions in producing of male shirt
  1. Tez No: 185156
  2. Yazar: MÜZEYYEN AKGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ÇİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Hazır giyim ürünlerinin çok geniş bir yelpazede yer alması nedeniyle,üretimde dikkate alınacak kalite kriterleri değişiklik göstermektedir. Ana veyardımcı malzeme alımı, kesim, dikim, ütü, paketleme gibi bölümlerden geçereküretilen mamullerde, genel olarak benzer gibi gözüken kalite kriterleri olmaklabirlikte; ürünün cinsi, modeli, teknolojik kapasite, müşterinin gönderdiğişartnamede yer alan özellikler nedeniyle bu kriterler değişebilmektedir.Bu araştırmada, hazır giyim sektöründe üretilen ürün çeşitlerinden biri olan,erkek gömleği üretim aşamaları verilerek, kalite kontrolü noktaları ve dikkatealınması gereken kriterlerin belirlenmesi hedeflenmiştir.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, araştırmanınamacı ve önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde genel bilgiler verilmiştir. Bubölümde Hazır Giyim, Kalite ve A Firmasının mevcut durumu incelenmiştir.Üçüncü bölümde materyal ve uygulama, yöntem ve verilerin toplanması yeralmaktadır. Çalışmada mevcut sistemde ustabaşı, son kontrol ve nokta kalite kontrolelemanlarının yapmış oldukları kontroller aktarılmıştır. Dördüncü bölümdebulgular incelenmiştir. Hata sebeplerinin araştırılması için gözlemler yapılmış vehatalar ve nedenleri belirlenmiştir. Beşinci bölümde, elde edilen veriler ve bulgulardeğerlendirme ve öneriler başlığı altında verilmiştir. Değerlendirme sonuçları gözönünde bulundurularak önerilerde bulunulmuştur. Öneriler doğrultusunda erkekgömleği üreten firmaların, üretim hattında ortaya çıkacak olası hataların önlenmesiamacıyla hata analiz kartları ve kalite talimatları hazırlanmıştır.Araştırmanın bazı önemli sonuçları şunlardır:• Ara kontrollerin sistematik bir şekilde yapılması gerektiği görülmüştür.Aynı noktaların farklı kişiler tarafından tekrar kontrol edilmesinden dolayı•bir iş gücü kaybının oluştuğu tespit edilmiştir.İşçilikten dolayı meydana gelen hataların eğitim ve motivasyon eksikliğinden•ortaya çıktığı belirlenmiştir.Kasım, 2006 Müzeyyen AKGÜL
Özet (Çeviri)
Since ready made clothing products are in quite a wide range, the qualitycriteria to take into account in the production of them vary. Seemingly similar qualitycriteria are usually used in the production process, which consists of buying the chiefand secondary materials, cutting out, sewing, ironing, and packing. However, thesecriteria may vary because of the type and the model of the product, technologicalcapacity, and special requests stated in the terms of conditions sent by the customer.In this research, the steps in the production of men's clothing, which is one ofthe product types of ready made clothing sector, have been stated and the points inthe quality control and the criteria to take into account have been supplied.This reseach consists of five parts. Part one is the Introduction. In this part,the aim and the importance of the research is evaluated. Part two gives generalinformation. In this part, ready-made clothing, quality and the current status of ACompany is explained. In part three, material and applicatıon, method and datacollection take place. Daily data obtained from observations, which are the result ofworks of foreman, final control and point control personel, are transferred. In partfour, findings are examined. The observations were made in order to search thecauses of mistakes and mistakes and causes were presented. In part five, the abtaineddata and findings are given under the heading of“Evaluation and Proposals”.According to the evaluation results, some suggestions are made. Considering thesuggestions, mistake analysis cards and quality instructions are prepared in order toprevent the possible mistakes on production lines of the companies which make amale shirt produce.Some important research results are as follows:Intermediate controls are performed systematically,•The same control points are controlled repeatedly by different control•workers, which results in a loss of man hour.Worker mistakes are mainly due to the lack of training and motivation.•November, 2006 Müzeyyen AKGÜL