Alizarin (1,2 dihidroksi antrakinon)'in asit sabitlerinin tayini ve koordinasyon bileşiklerinin oluşum koşullarının incelenmesi
Determination acid constants and investigation of coordination compounds formation conditions of alizarin (1,2 dihydroxy anthraquinone)
- Tez No: 185163
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK BİLGİÇ, Y.DOÇ.DR. SERAP KARADERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Food Engineering, Chemistry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETAL ZAR N (1,2 D H DROKS ANTRAK NON)' NAS T SAB TLER N N TAY N VE KOORD NASYONB LEŞ KLER N N OLUŞUM KOŞULLARININNCELENMESAlizarin Antrakinoid boyarmadde grubunun ana maddesi 1,2dihidroksi antrakinondanibaret olan, tekstil, gıda ve tıp sektöründe kullanılan sarımsı kahverengi ve suda az çözünenbir boyarmaddedir. Rubia tinctorum bitkisinin kökünde bulunur. Bu bitki 50-80 cmuzunluğunda olan gövdesi köşeli ve sert dikenlidir.Bu çalışmada Alizarin'in Kalsiyum(II), Magnezyum(II), Alüminyum(III), Çinko(II)ile oluşturduğu kararlılık sabitleri Calvin-BJERRUM ve IRWING- ROSSOTT yöntemlerikullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edildi. Protonlanma sabitleri ve buna bağlı olarakasit sabitleri;LogK1= pK2 =8,09 ;LogK2= pK1= 5,91olarak bulundu. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı. Buradankompleksleşmenin ortaya çıktığı pH aralıkları bulundu.Kalsiyum(II)-Alizarin kompleksi için;K1= 3,80.104n= 0,5 için; LogK1=4,58 ;olmak üzere bir tane oluşum sabitin bulunması Kalsiyum(II)-Alizarin kompleksininMetal/Ligand= 1/1 bileşiminde olduğunu göstermektedir.Magnezyum(II)-Alizarin kompleksi için;K1= 9,12.104n= 0,5 için; LogK1=4,96 ;olmak üzere bir tane oluşum sabitin bulunması Magnezyum(II)-Alizarin kompleksininMetal/Ligand=1/1 bileşiminde olduğunu göstermektedir.IAlüminyum(III)-Alizarin kompleksi için;K1= 7,59.1010n= 0,5 için; LogK1=10,88 ;K2= 2,04.1010n= 1,5 için; LogK2=10,31 ;olmak üzere iki tane arabasamak oluşum sabitin bulunması Alüminyum(III)-Alizarinkompleksinin Metal/Ligand= 1/2 bileşiminde olduğunu göstermektedir.Çinko(II)-Alizarin kompleksi için;K1= 2,19.1011n= 0,5 için; LogK1=11,34 ;K2= 1,10.109n= 1,5 için; LogK2=9,04 ;olmak üzere iki tane arabasamak oluşum sabitin bulunması Çinko(II)-Alizarinkompleksinin Metal/Ligand= 1/2 bileşiminde olduğunu göstermektedir.Şubat 2006 hsan BAPLII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINATION ASID CONSTANTS ANDINVESTIGATION OF COORDINATION COMPOUND?SFORMATION CONDITIONS OF ALIZARIN(1,2 DIHIDROXI ANTHRAQUINONE)Alizarin which is consisted of 1,2 dihidroxi anthraquinone is the common madder ofanthraquinoid pigment group. It has been used for textile, food and medicine. The colour ofalizarin is light brown and dissociates low in water. It is in the root of Rubia tinctorum plant.The plant is 50-80 cm high and it?s trunk is cornered, hard thorny.In this study the stability constants of the Alizarin complexes with Calcium(II),Magnezium(II), Aluminium(III), Zinc(II) has been determined using Calvin-BJERRUM andIRWING- ROSSOTT method.The protonation and acid constants have been found as follows:LogK1= pK2 =8,09 ;LogK2= pK1= 5,91The conditional formation constants of the formed complexes were calculated and pHranges through which the complexation occurs were found.The stability constans for Calcium (II)-Alizarin complexes is:K1= 3,80.104LogK1=4,58 ;From the results, the components of metal/ligand complexes are given 1:1.The stability constans for Magnezium(II)-Alizarin complexes is:K1= 9,12.104LogK1=4,96 ;From the results, the components of metal/ligand complexes are given 1:1.IThe stability constans for Aluminium(III)-Alizarin complexes are:K1= 7,59.1010LogK1=10,88 ;K2= 2,04.1010LogK2=10,31 ;From the results, the components of metal/ligand complexes are given 1:2.The stability constans for Zinc(II)-Alizarin complexes are:K1= 2,19.1011LogK1=11,34 ;K2= 1,10.109LogK2=9,04 ;From the results, the components of metal/ligand complexes are given 1:2.