Öğretmenlerin ders konularına uygun ortam hazırlama yeterlilikleri
Teachers capabilities to prepare appropriate media according to the class subjects
  1. Tez No: 185164
  2. Yazar: FERHAN ÇOKSAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETÖĞRETMENLERİN DERS KONULARINA UYGUN ORTAMHAZIRLAMA YETERLİLİKLERİBu araştırmada, ilköğretim okulları, 2.kademede görev yapan öğretmenlerin derskonularına uygun olarak dersi planlama, sınıf ortamını düzenleme ve konuya uygun materyalhazırlama alanlarındaki yeterlilikleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Öğretmenlerin dersiplanlama, düzenleme ve yürütülmesindeki etkililiği araştırılmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma anketi, Burdur ve Isparta illerimerkezindeki üçü özel okul olmak üzere toplam 26 ilköğretim okulunda uygulanmıştır.Anket, ilköğretim okullarının sadece 2.kademe öğretmenlerine uygulanmıştır. Ankete toplam297 branş öğretmeni katılmıştır. Anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümdekişisel bilgiler ve bağımsız sorular yer almaktadır. Anketin üçüncü bölümünde 15, üçüncübölümünde 14, dördüncü bölümünde ise 16 tane soru vardır. İlk bölümdeki sorular,öğretmenlerin cinsiyet, kıdem, branş, mezun olunan okul, haftada verdikleri ders saati,aldıkları hizmet içi eğitim, sınıftaki öğrenci sayısını kapsamaktadır.Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; giriş, ilgili yayınlar, yöntem, bulgular,sonuçlar ve önerilerdir. Elde edilen verilerin istatistiki çözümlemelerinde p< .05 düzeyindeanlamlı bulunan sonuçlar tablolarla gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Anlamlı bir farklılıkgöstermeyen gruplar araştırma dışı bırakılmıştır.Şubat 2006 Ferhan ÇOKSAK
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTEACHERS? CAPABILITIES TO PREPARE APPROPRIATE MEDIAACCORDING TO THE CLASS SUBJECTSIn this research, Teachers? preparations before the lesson and during the class time andmaterial development have been tried to find out. Teachers who are working in the secondarylevel of primary schools have been included in the research. Effectiveness of teachers inplaning, organising and teaching the lesson have been tired to be searched.In this study survey method has been used. Research questionaire were applied to theprimary school second level teachers in Burdur and Isparta. The questionaire was applied inthe twenty-six primary schools, three of them were private colleges. 297 teachers answeredthe questionaire. The questionaire consists of four parts. In the first part, there are eightquestions dealing with the personel information and independent questions about the teachers.Other parts included dependent questions . in the second part there are fifteen questions, in thethird part there are fourteen questions, in the last part there are sixteen questions. In the firstpart the sexes, the year they are in service, the school they graduated from, the number of thehours they are teaching in a week, their in-service training and the number of the students intheir classes have been questioned.This study consists of six parts. These are; introduction, related boks and articles,method, findings, results and proposals. The results which are meaningful an p.05 level areevaluated and shown in the tables. The groups which have not had significant differences arenot included in the research.