Pantolon üretiminde modern teknolojiler ve üretim teknikleri
Modern technologies and production technics for throusers production
- Tez No: 185166
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKADDER EKŞİOĞLU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETPANTOLON ÜRET M NDE MODERN TEKNOLOJ LER VE ÜRET MTEKN KLERPantolon üretimi dünyada birçok işletmede yapılmaktadır. Ancak her işletmedekullanılan üretim teknikleri ve teknolojiler farklı olabilmektedir. Bu farklılığın en önemlisebeplerinden birisi yeterli teknik bilginin olmaması ve modern üretim tekniklerininkazandıracağı faydaların bilinmemesidir.Ayrıca pantolon üretiminde çok çeşitli teknolojiler kullanılabilmektedir. Birçok işlemhem eski teknolojiler ile hem de son teknolojiler ile yapılabilmektedir. Bu ikisi arasındaki enönemli ilk iki fark pantolon üretiminde verimlilik ve kalite farkı olarak öne çıkmaktadır.Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır.Bölüm I ve II' de hazır giyim sanayinin Türkiye'deki yeri ve önemi, problemleri,kullanılan teknolojiler, tezin amacı anlatılmıştır.Bölüm III'te pantolon üretimindeki iş akışı, teknik mühendislik konularıanlatılmıştır.Bölüm IV'te Tayeks işletmesinde yapılan araştırmalar sonucunda modern üretimteknolojileriyle normal sistemler karşılaştırılıp verimlilik ve kalite açısından değerlendirilmişve modern teknolojilerin daha avantajlı olduğu görülmüştür.Bölüm V'te firmaların önceki bölümlerde anlatılan verimlilik ve kalite konularınınönemini kavradığı anlatılmış ve rekabet avantajı sağlamak için teknoloji yatırımlarının nekadar önemli olduğu vurgulanmıştır.Şubat 2006 Talat YILDIZiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMODERN TECHNOLOGIES AND PRODUCTION TECHNICS FORTROUSERS PRODUCTIONIn all over the world many companies producing trousers. But these companies areusing different technics and technologies. The reason for this difference is, some companiesdo not have enough know-how to use this production technics, and also do not know whatwill be the advantages.Different technologies can be used for trousers production. Also many operationscan be done by both the new and the old technologies. The main two difference betweenthese old and new technologies are level of quality and productivity.There are 5 section in this thesis.In section I and II, the aim of thesis, problems of clothing sector and thetechnologies are explained.In section III, proses of throusers production and technical engineering issues areexplained.In section IV, quality and productivity issues are compared between the moderntecnologies and the classic systems and have been observed the modern tecnologies havemore advantages also this issue has been investigated in tayeks company.In section V, it is observed that the companies in clothing sector are noticed thetechnology is very important for productivity and the quality.