Tornalama işleminde oluşan kesme kuvvetlerinin bulanık mantık ve yapay sinir ağlarıyla tahmini
Estimation of the cutting force which occur in the turring process using fuzzy logic and neural networks
- Tez No: 185167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKTAŞ, PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETTORNALAMA İŞLEMİNDE OLUŞAN KESMEKUVVETLERİNİN BULANIK MANTIK VE YAPAY SİNİRAĞLARIYLA TAHMİNİSon yıllarda tornalama işlemi esnasında oluşan kesme kuvvetlerinin YapayZekâ (YZ) teknikleriyle tahmini hakkında literatürde pek çok çalışma yapılmıştır. Bunedenle çalışmamızın giriş bölümünde kesici takıma etki eden kuvvetler ve kesmeparametrelerinin ara değerlerine göre tahminde kullanılan YZ tekniklerinden BulanıkMantık (BM) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) özetle ele alınarak bu tez çalışmasınıngenel bir çerçevesi çizilmiştir.Bu çerçeveye bağlı olarak, çalışmanın ikinci bölümünde talaş kaldırma,mühendislik plastikleri ve algılayıcılar hakkında genel bilgiler verilerek literatürdebu çalışmanın yeri ve özgünlüğü vurgulanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise YZ tekniklerinden BM ve YSA tanımları,temel özellikleri ve kullanım alanlarına göre genel hatlarıyla ele alınmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise deneysel çalışmada kullanılan tezgâh,cihaz ve aletler tanıtılmış ve dinamometre kullanılarak CNC torna tezgâhında PAmalzemesinin kesme işlemi sırasında kesici takıma etki eden kuvvetler, kesmeparametrelerinin (kesme hızı, ilerleme ve talaş derinliği) her birinin üç farklıdeğerine göre ölçülmüştür. Bundan sonra, kesici takıma etki eden kuvvetlerintahminin modelleri BM ve YSA kullanılarak oluşturulmuştur.Çalışmanın beşinci bölümünde ise tahmin model sonuçları ile deneyselçalışmadan elde edilen sonuçlar karılaştırılmalı olarak yorumlanmıştır.Çalışmanın sonuç bölümü olan tartışma ve değerlendirme bölümünde isetahmin model sonuçları ile deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlarınkarşılaştırılmalı yorumuna bağlı olarak, kesme parametrelerinin ara değerine görekesici takıma etki eden kuvvetlerin tahmininde hangi YZ tekniğinin daha uygunolduğu performans kriterlerine göre değerlendirilmiştir.Mart, 2006 Ali Gündüz
Özet (Çeviri)
ABSTRACTESTIMATION OF THE CUTTING FORCES WHICH OCCUR INTHE TURNING PROCESS USING FUZZY LOGIC ANDNEURAL NETWORKSIn recent years during turning process, there have been many studies in theliterature about estimation of cutting forces via Artificial Intelligence (AI) technics.Hence, at the first chapter of this study, use two AI technics which calledFuzzy Logic (FL) and Artificial Neural Networks (ANN) have been considered anddue to this scheme, thesis study is explained generally.At the second chapter of this study, fundamental information about metalfeelings, engineering plastics and some sensors re defined. At the third chapter of thisstudy, FL and ANN which used estimation of cutting forces are explained accordingto the definitions, principal features and using fields.At the fourth chapter of this study, machines, devices and tools which used inexperimental studies are defined. Cutting force which occur during the cuttingprocess of polyamide material in the turning lathe are measured due to three differentvalue of cutting parameters using dynamometer. After then, estimation models offorce are developed using FL and ANN. At the fifth chapter of this study, results ofbetween estimation models and experimental study are cooperated mutually.At the discussion and evaluation chapter of this study, according to the resultwhich obtained from estimation model and experimental studies are explained so thatwhich AL technics can suitable to estimation cutting force due to the interval valuesof cutting parameters.