6 sigma yönteminin denim pantolon üretiminde kullanılması üzerine bir araştırma
A study on using 6 sigma methodology at denim pants production
- Tez No: 291190
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Geçmişten günümüze sürekli gelişen kalite kavramı, çağın ve ihtiyaçların değişimi ile boyut değiştirmektedir. Son yıllarda işletmelerdeki ileri düzey kalite anlayışı, altı sigma ile, bir kültür, bir felsefe ve hayatta kalmaları için gerekli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimden hizmete birçok sektörde kullanılan Altı Sigma, müşteri memnuniyetinden pazar payının büyütülmesine, zaman kayıplarını azaltmaktan finansal kazançlar sağlamaya kadar birçok alanda yaptığı iyileştirmeler ile işletmelerin rakipleri arasında daha avantajlı bir hale gelmesini ve bu zorlu piyasa koşullarında hayatta kalmalarını sağlamaktadır.Tez çalışmasının ana hedefi, üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede, altı sigmanın işletmenin tamamında uygulanmasa dahi işletmenin belirli alanlarında, belirli konular üzerine uygulandığında da etkili olduğunu ve önemli getiriler sağladığını gösterebilmektir.
Özet (Çeviri)
Past to present, ever-evolving concept of quality, size changes with age and needs change. In recent years, advanced understanding of quality in enterprises, appears to be , a culture, a philosophy, and an essential tool for survival with six sigma. Six Sigma which is used in many sectors, from production to service, made improvements in many areas from customer satisfaction to enlarging the market share, from reducing the time loss to ensure that the financial gains. And the enterprises become more advantageous at the competititon and provides survival in this challenging market conditions.The main aim of this study is, to show that six sigma is also effective and provides gains when applied on specific topics and specific business areas even if it is not applied on whole areas of enterprise operating in the manufacturing sector.