Türkiye genelinde ve bölgeler arasında bilgisayar kullanımı ve uzaktan eğitim ile ilgili istatistiksel analiz
Statistical analysis of computer usage and distance learning in Turkey and between the regions of Turkey
  1. Tez No: 185196
  2. Yazar: ÇAĞATAY ZIRHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL SELVER RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZETTÜRKİYE GENELİNDE VE BÖLGELER ARASINDABİLGİSAYAR KULLANIMI VE UZAKTAN EĞİTİM İLE İLGİLİİSTATİSTİKSEL ANALİZBu çalışmada, günlük hayatımızın bir parçası olan bilgisayar ve internetkullanımı çeşitli yönleriyle ele alınmış, başlangıçtan günümüze kadar gelişim süreciincelenmiş ve teknolojik gelişimdeki önemi üzerinde durulmuştur.Toplumların gelişmesinde, devletlerin muasır medeniyetler seviyesineulaşmasında bilgisayar ve internetin ne denli önemli olduğu anlatılmış ve bir tıklamaile dünyaya açılmak, dünyayı tanımak, sonsuz bilgiye ulaşmanın olanak ve kolaylığıüzerinde durulmuştur.Bilgisayar ve internet hakkında genel bilgilerin yanı sıra bilgisayar ve internetkullanımı ve gelişimi, Türkiye'de ve dünyada bilgisayar ve internet kullanımı,tarihçeleri ile anlatılmış, sayısal veriler ve tablolar sunulmuştur. Ayrıca, AB adayülkeleri ile AB ülkeleri internet kullanım oranları rakamlarla ifade edilmiştir.Çalışmanın devamında, uzaktan eğitim ve uzaktan eğitim beklentileri üzerindedurulmuştur. Uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilerek, bilgisayarve internetin uzaktan eğitimin gelişimine katkıları belirtilmiş, Türkiye'de ve dünyadauzaktan eğitimin gelişim süreci ele alınmıştır.Artan eğitim talebini karşılamak amacıyla 1961 yılında Milli Eğitim Bakanlığıtarafından başlatılan mektupla öğretimin gelişip kurumsallaşması, 1983 yılındaAçıköğretim fakülteleri ve 1992'de Açıköğretim liselerinin kurulması ile busüreçteki gelişimler çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.Sonraki bölümde, bilgisayar ve internetteki gelişmelerin, uzaktan eğitime olankatkıları üzerinde durulmuş; bilgisayar ve internetin yaygınlaşması sonucu, uzaktaneğitimin gelişimi ve bugün geldiği nokta anlatılmıştır.Çalışmanın son bölümünde; bilgisayar, internet ve uzaktan eğitim eğilimleri vegelecekle ilgili beklentilerin neler olduğunun araştırıldığı anketin hazırlanması,uygulanması, değerlendirilmesi sonucunda elde edilen bulgular yer almıştır.Değerlendirmeler, istatistiksel olarak ele alınmış ve yorumlar yapılmıştır.Haziran, 2006 Çağatay ZIRHLIOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSTATISTICAL ANALYSIS OF COMPUTER USAGE ANDDISTANCE LEARNING IN TURKEY AND BETWEEN THEREGIONS OF TURKEYFirst of all, in this study, different dimensions of the computer which is a partof our daily lives and the usage of internet is taken as the matter of subject. Thedevelopment history from the beginning until today is analysed and the importanceof its impact on technological developments is emphasized.How important is the role of computer and the internet for the development ofthe society and for the states to reach at the level of modern civilizations is describedand opening to the world at the reach of one click, meeting this world and thepossibility and easiness of reaching at an infinite knowledge is stressed.Besides the general knowledge about the computer and the internet, thedevelopment of the computer and the internet usage, the computer and the internetusage in Turkey and the world, the history of them are explained, quantitative dataand diagrams are presented and the EU candidate countries' and the EU membercountries' internet usage is presented by numbers.Following through the study, distance learning and the expectations fromdistance learning is focused. Mentioning the advantages and the disadvantages ofdistance learning, contributions of the computer and the internet to distance learningis specified, the development of the process of distance learning in Turkey and in theworld is discussed.The institutionalization of distance education by post for the aim of meeting theincreasing education demands in 1961 by the Ministry of Education, the foundationof Open University Faculties in 1983 and the foundation of Open High Schools in1992 and the developments related during this process are analysed focusing on thedifferent dimensions of the subject.The contribution of the developments concerning the computer and theinternet, to distance learning are emphasized and the progress of distance learning asa consequence of the spread of internet and the computer and the point, distancelearning has reached today are told.In the last chapter of the study, a survey comprising the computer, the internetand the distance learning is evaluated. Together with the help of this survey whichhas quantitative analysis, charts, and diagrams the existing situation of our country isasserted. This information is crucially important for us to determine future goals. Theanswers of the participants of the survey are evaluated statistically.June, 2006 Çağatay ZIRHLIOĞLU