Müşteri işlemlerindeki birlikteliklerin belirlenmesinde veri madenciliği uygulaması
Data mining application in association of customer transactions
- Tez No: 185197
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ö ZETMÜ ŞTERİ İŞLEMLERİNDEKİ BİRLİKTELİKLERİNBELİRLENMESİNDE VERİ MADENCİLİĞ İUYGULAMASITeknolojik geliş meler ile birlikte günümüzde her alanda sürekli olarak ş irketlerve kurumlar özellikle müş teri ve satış verilerini depolamaktadırlar. Bu verilerden verimadenciliğ i teknikleri uygulanarak önceden bilinmeyen, veri iç inde gizli, anlamlı,potansiyel olarak kullanış lı ve değ erli bilgiler elde edilmek istenmektedir. Birliktelik-iliş ki kuralıda bu tekniklerden biridir. Birliktelik-iliş ki kuralı, hareket verileri iç indebirlikte hareket eden öğ elerin keş fedilmesi, keş fedilen bu bağ ıntılar ile geleceğ eyönelik tahminler üretilmesini sağ lar.Apriori algoritması, veri madenciliğ inde sık geç en öğ elerin keş fedilmesi iç inkullanılan en ç ok bilinen birliktelik-iliş ki kuralı algoritmasıdır, temel olarak iteratif biryapıya sahiptir. Sık geç en öğ eleri bulmak iç in birç ok kez veritabanını taramakgerekir, bu taramalar aş amasında Apriori algoritmasının birleş tirme, budamaiş lemleri ve minumum destek ölç ütü yardımı ile birliktelik iliş kisi olan öğ eler bulunur.Bu tez kapsamında, veritabanlarında bilgi keş fi süreç leri, veri madenciliğ i, verimadenciliğ inde kullanılan birliktelik-iliş ki kuralı ve Apriori algoritması hakkındabilgiler verilmiş tir.Bu tezde ayrıca, bir firmanın pastane satış lokasyonlarındaki satış verileriüzerinde veri madenciliğ i uygulamak iç in, ç ok boyutlu bir veritabanı tasarlanmış tır.Veri seç me iş lemi ile operasyon veritabanından uygulama veritabanına verilertransfer edilmiş tir. Veritabanı iç indeki veriler üzerinde veri öniş leme ve veriindirgeme süreç leri uygulanarak veri madenciliğ ine uygun veri seti elde edilmiş tir.IApriori algoritmasını uyguyabilmek iç in .net platformunda Web tabanlı bir uygulamayazılımı geliş tirilmiş tir. Bu uygulama yazılımı algoritmanın her aş amasındauygulanan iş lemleri adım adım görüntülenmesine imkan sağ layacak ş ekildetasarlamış tır.Uygulama yazılımı ile veritabanındaki veriler üzerinde Apriori algoritmasıuygulanmış tır, uygulama yazılımının ç alış ması esnasında algoritmanın her aş amasıizlenmiş tir. Her aş amadaki girdiler ve sonuç lar net olarak gözlemlenmiş tir.Uygulanan Apriori algoritması ile farklı zaman dilimi, farklı satış lokasyonu girdideğ erleri doğ rultusunda birlikte satın alınan ürünler ile ilgili bağ ıntılar olduğ ugözlemlenmiş tir. Genelde aynı ürün grubuna ait ürünlerin en sık birlikte satın alınanürünler olduğ u görülmüş tür.Feridun Cemal Ö ZÇ AKIRTemmuz, 2006II
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDATA MINING APPLICATION IN ASSOCIATION OFCUSTOMER TRANSACTIONSIn this time period, many of companies and corporates specially storecustomer and sales data in databases together with technological developments.They want to obtain previously unknown, implicit, meaningful, and potentially usefulinformation from data in databases with data mining techniques. Association rulemining is one kind of data mining techniques which discovers strong association orcorrelation relationships among a large of data items.The Apriori algorithm is the most popular association rule algorithm whichdiscovers all frequent itemsets in large database of transactions. This algorithmuses iterative approach to count the frequent itemsets. Using this algorithm,candidate patterns which receive sufficient support from the database and thealgorithm uses aprior gen actions join and prune to find all frequent itemsets.In this thesis, processes of knowledge discovery in databases, data mining,association rule and Apriori algorithm are explained.Furthermore, to apply data mining on real sales data which are several pastry-shops transactions data; designed a multidimensional database, transferedoperational data to thesis application database with data selection process, applieddata preprocessing and data reduction on application-data and application-datacomes ready to apply data mining.On the .net platform, we generated a web-based application software. Thissoftware that represents processes of Apriori algorithm step by step. We appliedAppriori algorithm on selected dataset with application software. When theapplication software is running, observed all processes of Apriori algorithm, alsoIobserved all entries and all results each steps. Algorithm generated some relationsbetween together purchased products with entry values which are different timeperiod and different pastry-shop locations. To observe most frequently purchasedproducts together which are generally in same product group.Feridun Cemal Ö ZÇ AKIRJuly, 2006II